18 Ocak 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Çanakkale Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde yeni yıldan itibaren uzman diş hekimleri eşliğinde diş beyazlatma (bleaching), diastema kapatma, fiber post, fiberle güçlendirmiş restorasyon ve ön diş kırıklarında estetik restorasyon uygulamaları başlayacak.

Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verdi.

“Sağlıklı ve beyaz dişler, insanlar arasında estetik açıdan oldukça büyük önem taşıyan unsurdur. Daha beyaz dişlere sahip olmak için uygulanan diş beyazlatma işlemleri son yıllarda diş hekimleri tarafından sıklıkla uygulanan tedavilerdir. Dişin yüzeyinde zamanla oluşan renklenmelerin, organik ve inorganik maddelerin diş beyazlatma jelleriyle giderilmesi işlemine diş beyazlatma (bleaching) denir. Diş hekimi muayenesinden

geçen ve diş hekiminin onay verdiği herkes diş beyazlatma işlemini yaptırabilir. Diş beyazlatma işlemleri dişlere kesinlikle zarar vermemekte ve kalıcı hasar oluşturmamaktadır.

Diastema, ön dişlerde görünen diş açıklığıdır, ön dişlerin aralarının açık olması estetik açıdan rahatsız edici bir durumdur. İki diş arasındaki boşluğun dişler kesilmeden adeziv restoratif materyaller kullanılarak kapatıldığı tedavi yöntemidir. Estetik kaygılar oluşturabilen bu boşluklar aynı zamanda çiğneme ve konuşmada da bir takım problemlere sebep olabilmektedir.

Fiber post uygulaması, aşırı madde kaybı olan dişlere yapılan dolguların başarısız olmasını engelleyen ve kanal tedavisinden destek alınarak uygulanan tedavi yöntemidir. Çivi, vida vb. yapılara “post” denilmektedir. Diş kökünün güçlendirilmesini amaçlayan fiber post dental ile madde kayıplarından kaynaklanan diş kırılmalarının ve kayıplarının önüne geçilir.

Fiberle güçlendirilmiş restorasyon, normal dolgudan farklı olarak aşırı madde kayıplı dişlerde fiber iplikleri içeren kompozit materyallerle kırılmaya karşı daha dirençli olan kompozit restorasyonlar yapılabilmektedir. Aşırı madde kayıplı dişlerde tercih edilmektedir.        

Ön dişlerde meydana gelen diş kırıklarında estetik kaygı ön plandadır. Bu bölgede uygulanan restorasyonlarda ölçü sonrasında diş modellenerek teknisyen eşliğinde daha doğal kontürlere sahip restorasyonlar elde edilmektedir. Gerçek doğal diş görünümü aldığımız uygulamalarda gerçekleştirilen dişiniz diğer doğal dişlerinizle bire bir görünüme sahip olmaktadır.”        

Hizmetlerine bir yenisini daha ekleyecek olan Çanakkale Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde, yeni başlayacak tedaviler için hastaların merkeze başvurup yapılacak işlemler için bilgi alabilecekleri belirtildi.