13 Haziran 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ç.Kale’de Minik Öğrencilerden Büyük Davranış

Ç.Kale’de Minik Öğrencilerden Büyük Davranış

08062016_1_0001

 

Çanakkale’de, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Doğa Koleji ile beraber Dünya Çevre Günü etkinliği kutlandı. 

 

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Doğa Koleji ile beraber Dünya Çevre Günü etkinliği kutlandı.Bankalar caddesine başlayıp,kordon da devam ederek, il Kültür ve Turizm Müdürlüğü önünde sona eren yürüyüşte İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz şunları söyledi.

 

Haziran ayının ikinci haftası ile başlayan haftayı, okullarımızda Çevre Koruma Haftası olarak kutlamaktayız. 

 

Sanayileşme ve kentlerdeki nüfus yoğunlukları, çevre sorunlarının artmasına sebep olmuştur. Bütün ülkelerin ortak sorunu haline gelen çevre kirlenmesi, günümüzde insan sağlığını tehdit eder boyutlara ulaşmıştır. Ölümlere neden olan solunum yolu hastalıklarının çoğu hava kirliliği sonucunda olmaktadır. Balıklar, çevre kirlenmesinden en çok zarar gören canlıların başında gelir. 

Sanayi atıkları, spreyler, yakıtlarla ortaya çıkan dumanlar, petrol ve ilaç atıkları, plastik ürünler, suni gübreler ve çöpler, çevre kirlenmesine sebep olan en önemli etkenlerdendir. 
Çevre kirlenmesini, insanın doğaya verdiği zarar olarak da tanımlayabiliriz. Doğanın korunmasını ve tahribatının engellenmesi zorunludur. Gelecek nesillere iyi bir çevre bırakmak için kirlenmeleri mutlaka önlemek, yeşil alanları ve hayvanları koruyup çoğaltmak gerekir. Bilinçsizce sağa sola attığımız plastik ürünlerin doğada 400 yıl kadar çürümeden kalabildiğini söylersek, karşı karşıya kaldığımız tehlikenin boyutlarını biraz olsun anlayabiliriz. Çevrenin kirlenmesini önlemek için üzerimize düşen görevleri mutlaka yapmalıyız. 

Hepinize yaşanabilir ve temiz bir çevrede, mutlu ve sağlıklı bir ömür dilerim.” dedi.

 

08062016_1_0002

 

08062016_1_0003

 

08062016_1_0004

 

 

About Post Author