22 Haziran 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

ÇANAKKALE’DE HASTAYA MİDESİNDEN YEMEK BORUSU YAPILDI

Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Cerrahi kliniği bünyesinde bir ilk daha gerçekleştirildi. Her geçen gün nitelikli tedavi yöntemlerine bir yenisi daha eklenen hastanede ÖZOFAGUS (YEMEK BORUSU) KANSERİ olan hasta Türkiye’de sınırlı sayıda belirli büyük hastanelerde gerçekleştirilen oldukça zor ve önemli bir ameliyat ile midesinden yemek borusu yapılarak sağlığına kavuştu.

“ÖZOFAGUS KANSERİ OLAN HASTAYA BAŞARILI OPERASYON”

Hastanenin Gastroenteroloji Cerrahisi polikliniğine yutma güçlüğü şikayeti ile başvuran 46 yaşındaki kadın hastaya yapılan endoskopik girişim sonucu özofagus kanseri (yemek borusu kanseri) tanısı alması sonrası ileri tetkik edildikten sonra ameliyat kararı alındı.

Gastroenteroloji Cerrahisi Uzmanı Op. Dr Barış Türker, Cerrahi Onkoloji Uzmanı Op. Dr. Mustafa Kaya ve Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Özgür Kurtkulağı tarafından yemek borusunun hastalıklı kısmı çıkarılıp mide tüp haline getirilerek yeni oluşturulan yemek borusu ile normal besin sindirim yolu devamlılığı sağlandı. İyileşme süreci hızlı bir şekilde devam eden hasta şifa ile taburcu edildi.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Cerrahi Kliniği Uzmanları “Özofagus kanseri yani yemek borusu kanseri, özofagus adı verilen boğaz ile mide arasındaki tüp şeklindeki yapıda kanserli hücrelerin gelişmesi durumudur. Semptomları arasında yutma güçlüğü, göğüs ağrısı, kilo kaybı, ve sindirim sorunları yer alabilir. Erken teşhis önemlidir, çünkü erken evrede yakalanan kanserler daha başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Tanı ve tedavi süreci için doktorunuza başvurmanız önemlidir” diyerek hastalığın tarifini yaptı.

Hastayı ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulunan Başhekim Op. Dr. Hasan Keser “ Ülkemizde büyük merkezlerde gerçekleştirilen bu operasyon hastanemiz ve bölgemizde ilk olma özelliğini taşımaktadır. Bu tür büyük ameliyatlar operasyona hazırlık, operasyon süreci ve operasyon sonrası olmak üzere bir ekip ile yürütebilecek uzun bir süreç içermektedir. Özveriyle çalışan ekibimiz sayesinde hastamız sağlığına kavuşmuştur. Hastane olarak halkımıza her zaman güncel bilgi ve tekniklerle uygulanan yöntemlerle hizmet vermekteyiz” dedi.

 

About Post Author