21 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Deve Güreşinde Devrim Kararlar

Devecilik Kültür ve Deve Güreşleri Federasyonu tarafından 2016-2017 deve güreşi sezonu güreş takvimi dün çekilen kuralarla belli oldu.

 

Federasyon Başkanı Aytekin Kaya, “Bu sezon deve güreşleri daha disiplinli olacak. Saha içindeki değnekçiler dahil, güreşlerde hiç kimse belgesiz görev alamayacak. Deve güreşinde görev yapan herkes belgeli olacak” dedi.

 

Devecilik Kültür ve Deve Güreşleri Federasyonu tarafından 20 Kasım’da başlatılacak olan deve güreşleri öncesinde önemli açıklamalarda bulunan Federasyon Başkanı Aytekin Kaya, “Federasyonumuz, geçen yıllara oranla bu sezon daha disiplinli kararlar alarak deve güreşlerini daha da izlenebilir hale getirilmesini sağlayacak. Futbol maçları gibi herkes belgeli olacak. Güreşlerde develeri ayırmaya çalışan değnekçiler kursa tabi tutularak belge alacaklar. Her önüne gelen ben değnekçiyim diyerek saha içinde görev alamayacak. Ancak belgesi olanlar görev yapabilecek. Hiç kimse saha içerisinde sopayla dolaşamayacak. Deve güreşlerinde bu sene yine maçlarda olduğu gibi gözlemciler görev yapacak. Her güreşin raporunu tutacaklar ” dedi.

 

TEL ÖRGÜ KENARINDA MANGAL YASAK

 

Deve güreşlerini izlemeye gelen izleyicilerin her sene güreşleri izlerken yanlarında getirdikleri mangalla tel örgü etrafında rahatça yiyip içerek güreş izleyebildiklerini belirten Kaya, “Bu sezon tel örgülere yakın yiyecek içecek ve mangal olmayacak. Mangal yakacak olanlar tel örgülerin en az beş metre gerisinde olacak. Tel örgüye yakın yerlerde sadece deve güreşi izleyenler olacak. Federasyon, deve güreşlerinde görev alacak hakem, veteriner, değnekçi ve gözlemci olmak üzere herkese belge verecek. Belgesini almayan deve güreşlerinde görev alamayacak” dedi.

10102016_4_0002