13 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Uluslararası Araştırma Grubu Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda

 

Çanakkale Savaşları Tarihî Alan Başkanlığı tarafından ağırlanan uluslararası araştırma grubu, Tarihî Alan’da bulunan kaleler ve tabyaları gezerek incelemelerde bulundu.

 

Aralarında ICOMOS ve INTERFEST üyelerinin de bulunduğu dünyaca ünlü uluslararası araştırma grubu İki gün süren inceleme gezisinde Bigalı, Çamburnu, Kilitbahir ve Seddülbahir Kaleleri ile Yıldız, Rumeli Mecidiye, Namazgâh ve Ertuğrul Tabyalarında incelemelerde bulundu.

 

Araştırma grubu üyelerinden ve aynı zamanda INTERFEST Başkanı Dr. Hans-Rudolf NEUMANN tarihî kalelere tüm dünyada ilginin eskiye göre daha da arttığını belirttikten sonra; “amaçlarının turizm pazarlamasındaki sorulara yanıt bulmak, bunun yanında Gelibolu Tarihî Alanı’nda bulunan ve önem teşkil eden askeri savunma yapılarının uluslararası platformda tanıtımına katkı sağlamak olduğunu” belirtti.

 

İki gün süren gezi boyunca Çanakkale Savaşları Tarihî Alan Başkanlığı uzman personeli tarafından eşlik edilen grup, Tarihî Alan Başkanı Mehmet Gürkan’a ve onun nezdinde Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihî Alan Başkanlığına teşekkür ederek Tarihi Alan’dan ayrıldı.

10062016_5_0002

10062016_5_0003

About Post Author

Bu kapanacak 0 saniye