17 Ocak 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine Gıda İhtisas OSB bünyesinde, Ezine yöresinde süt ve süt ürünleri alanında iş gücü niteliğinin arttırılmasına yönelik, yenilikçi mesleki eğitimlerin verilmesine yönelik  çalışmalar sonuçlandı.

Vali Orhan Tavlı başkanlığında ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca işbirliği içerisinde yatırım programına uygun ve hızlı bir şekilde çalışmaları sürdürülen Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi;  “Ezine Yöresinde Süt ve Ürünleri Alanında İş Gücü Niteliğinin Arttırılmasına Yönelik Yenilikçi Mesleki Eğitimlerin Verilmesi” projesiyle de Güney Marmara Kalkınma Ajansı 2018 Mesleki Eğitimi Geliştirme Mali Destek Programından ayrıca yaklaşık 750.000 TL hibe desteği sağlandı.

Ezine Yöresinde Süt ve Ürünleri Alanında İş Gücü Niteliğinin Arttırılmasına Yönelik Yenilikçi Mesleki Eğitimlerin Verilmesi Projesiyle, Ezine yöresinde (Ezine, Ayvacık, Bayramiç) bulunan gıda işletmelerinin ihtiyaç duyduğu Ar-Ge,  üretim kalitesi ve duyusal analiz faaliyetleri alanında iş gücü niteliğinin arttırılması amaçlanıyor.

Proje çalışmaları kapsamında da Ezine Kaymakamlığında Kaymakam Ali İkram Tuna Başkanlığında bir toplantı düzenlendi. Kaymakamlık toplantı salonunda gerçekleşen toplantıya, Ezine Kaymakamı Ali İkram Tuna, Ezine Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç.Dr. R.Cüneyt Erenoğlu, Ezine Gıda İhtisas OSB Bölge Müdürü Çağrı Oğuzhan, Okulun akademik personellerinden Öğ.Üy. Dr. Nurcan Berber, Öğ.Gör. Dr. Dilvin İpek, Öğ.Gör. Çisem Öğe, Ezine Gıda İhtisas OSB Personeli İbrahim Kaya katıldı.

Toplantıda açıklamada bulunan Kaymakam Ali İkram Tuna, Ezine Gıda İhtisas OSB bünyesinde çalışmaların hızla ilerlediğine dikkat çekerek, “Mülkiyeti OSB’de bulunan bütün parsellerde parselasyon çalışmalarımız tamamlandı. Alt yapı olarak da alt yapı uygulama projelerini hazırlayan firma ve karayolları ekipleri yerinde incelemelerde bulundular. Birkaç rütuştan sonra inşallah oda tamamlanmış olacak. Yine atık su, arıtma, yağmur suyu, doğal gaz, yol ve enerji alt yapısı ile ilgili bütün hazırlıklarımızı yaptık. İnşallah parselasyon çalışmaları da tamamlandıktan sonra, Bakanlık bu hazırlanan alt yapı uygulama projelerinin metrajlarının yaklaşık maliyetlerini çıkartıp ihalesini yapacak. İnşallah Temmuz ayında da bunun yapılmasını bekliyoruz. Çok hızlı bir şekilde biz OSB’nin kurumsallaşması anlamında hazırlıklarımızı yürütüyoruz. OSB Hizmet ve idari binamızın, sosyal tesislerimizin projesini hazırladık. Onunda en kısa zamanda inşasına başlayacağız. Bu arada zaman kaybetmemek anlamında, biliyorsunuz Ezine Gıda OSB bölgemizin ekonomik kalkınmasına çok önemli bir ivme kazandıracak olmasından dolayı, bununda çalışmalarına çok erken başladık. Bugünkü toplantımızda görüştüğümüz proje bunlardan bir tanesi. GMKA Mesleki Eğitim Projesi kapsamında hazırladığımız ve 750.000 TL.lik Ezine Yöresinde Süt ve Ürünleri Alanında İş Gücü Niteliğinin Arttırılmasına Yönelik Yenilikçi Mesleki Eğitimlerin Verilmesi Projemiz oluştu. Biz bu proje ile inşallah kuşaklardır devam eden Ezine peyniri daha bilimsel, daha modern, daha sağlıklı, daha rekabetçi koşullarda yapılabilecek bir alt yapı sunacağız. Bu anlamda nitelikli eleman yetiştirme konusunda özel gayret göstereceğiz. Ezine peyniri binlerce yıllık bir emeğin, kültürün ürünü. Bunu modern kuşaklarında, gelecek kuşaklarında damak tadına uygun bir şekilde daha da iyileşen koşullara adaptasyonu konusunda bu çalışmalarımız önemli bir misyon üstlenecek, önemli bir görev görecek. Yine bu proje kapsamında yaklaşık 15 gün önce sayın valimiz Orhan Tavlı başkanlığında buradaki tüm ilgili kuruluşlarımızın katılımıyla bir güdümlü proje çalışmamızda oldu. Onunda mutfak çalışmaları devam ediyor. İnşallah yaklaşık ortalama 7 milyon TL. civarında bir proje ile Türkiye’nin en hızlı ilerleyen ama aynı zamanda üretim projeleri ile bölgesine damgasını vuracak bir OSB’nin meyvelerini hep birlikte toplayacağız inşallah.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OSB ÇOK GÜÇLÜ BİR YAPIYLA İLERLİYOR

Ezine Gıda İhtisas OSB’nin ve Türkiye ekonomisi için çok önemli bir proje olduğuna dikkat çeken Kaymakam Tuna, “Zira çok az bölgelerdeki OSB’lerde bu kadar taban, bu kadar destek olur. Başta Milletvekilimiz sayın Bülent Turan’ın çok özel çabaları, çok özel girişimleri, bütün sorunları bakanlıkta sayın bakanımız ve genel müdürlerimizle istişare etmesi ve bize yol açması sayın valimizin bütün kurumlar nezdindeki girişimlerimizi, taleplerimizi ivedilikle sonuçlandırması bu proje için çok büyük bir güç kaynağı. Ama aynı zamanda Üniversitemiz, Ticaret ve Sanayi Odamız, Ticaret Borsamız, girişimcilerimiz, iş adamlarımız, bunların hepsinin de OSB’mize çok büyük teveccühü var. Bütün kurumlarımız bu sürecin bir parçası olmak istiyorlar. Buda OSB’nin başarılı olabilmesi için bence çok güçlü bir alt yapı oluşturdu. Bizler de OSB yöneticileri olarak bütün bu imkanlardan üst düzeyde istifade edip inşallah OSB’yi adım adım, emin adımlarla sonuçlandıracağız.

Bu projemizi de Ezine Meslek Yüksek Okulumuzla birlikte hazırladık ve birlikte yürüteceğiz. Meslek Yüksek Okulumuzdaki Gıda Bölümü öğrencilerinin de bu OSB’de aktif rol alarak nitelikli iş gücünü uzun dönemde sağlayacak olması bize ayrı bir motivasyon olacaktır” dedi.

İklimi, toprağı, flora ve faunasıyla kendine has özellikler taşıyan Çanakkale’de, tarımsal üretim buna bağlı olarak kırsal kalkınmaya ve ekonomik gelişime sağlayacağı katkılar göz ününde bulundurularak Çanakkale Valiliği öncülüğünde, Çanakkale Valiliği İl Özel İdaresi, Ezine Belediyesi ve Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası başkanlığının katılımıyla 2017 yılında kurulan Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde çalışmalar hızla ilerliyor.

Ezine İlçesi, Çınarköy Mevkiindeki imar planı onaylanan ve alt yapı proje çalışmaları devam eden Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, içerdiği 91 adet sanayi parseli ve sanayiciler ile çalışanların talep ve ihtiyaçlarını karşılayacak teknik altyapı idari ve sosyal tesisler ile çevreye saygılı yeşil modern ve prestijli bir üretim merkezi olarak planlandı. Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesiyle süt ve süt ürünleri başta olmak üzere et balık sebze meyve ve zeytincilik alanlarında oldukça önemli bir potansiyeli bulunan Çanakkale’nin markalaşma süreci yeni ve ileri bir aşamaya taşınması bekleniyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EZİNE OSB’DE 91 İŞLETME YER ALACAK

Çanakkale ve bölgede yatırımcılar arasında yapılan anket çalışması ve alınan ön talepler doğrultusunda Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kapsamında; peynir üretim tesisleri, pastörize süt üretim tesisleri, konsantre peynir altı suyu üretim tesisleri, süt ürünleri üretim tesisleri, sofralık zeytin üretim tesisleri, ton balığı üretim tesisi,  et ürünleri üretim tesisleri sandviç hazır gıda üretim tesisleri, meyve püresi üretim tesisleri, un üretim tesisleri, salça üretim tesisleri,  helva, reçel üretim tesisleri olmak üzere, 91 adet işletmenin yer alması planlanıyor.

İç ve dış pazarlara, limanlara ve havalimanına yakınlık yönünden stratejik bir noktada bulunan Ezine Gıda İhtisas OSB Çanakkale İzmir karayolu üzerinde Çanakkale’ye 45 Km. Türkiye’nin en büyük pazarları bulunan İstanbul ve İzmir’e yakınlığıyla avantajlı bir konumda yer alıyor. 1915 Çanakkale Köprüsü ve İzmir Yolu tünel çalışmaları tamamlandığında pazarlara olan mesafesi kısalacak olan Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin katma değeri daha da artacaktır.