4 Aralık 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine ilçesinde  2021-2022 sezonunda yapılacak olan bütün spor müsabakalarında alınacak güvenlik tedbirleri ile ilgili kararları almak üzere toplandı.

Kaymakamlık Toplantı Salonunda Kaymakam Yunus Kızılgüneş Başkanlığında gerçekleşen toplantıda kurul üyelerine, İlçe Emniyet Müdür V. Ebubekir Kurnaz tarafından 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun, bu kanunun uygulanmasını gösterir 28505 Sayılı Yönetmelikte bahsi geçen genel konular ve İçişleri Bakanlığının 2013/39, 2013/44 sayılı Genelgelerinde ilgili kurumlarca uygulanmaya konulması istenen hususlar konusunda bilgilendirme yapıldı.

Toplantıda Ezine’de oynanacak spor müsabakaları ile ilgili olarak İlçe Spor Güvenlik Kurulunca aşağıdaki kararlar alındı.

ALINAN KARARLAR :

1-Müsabakaya gelen misafir takım ile ev sahibi takım oyuncularının ve hakemlerin bulunduğu spor, müsabaka alanları ve tribünlerde meydana gelebilecek olayları önlemek ve engellemek için İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından gerekli emniyet tedbirleri alınacaktır.

2-Müsabaka süresince saha içine açılan kapıların güvenliği Ezine İlçe Emniyet Müdürlüğünce sağlanacaktır.

3-Müsabaka başlamadan tribünün sağında ve solunda bulunan seyirci giriş kapıları, Ezine İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından açtırılacaktır.

4-Stadyuma araç giriş kapısı içeriye girmesi gereken araçları girdikten sonra Ezine İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından kapattırılacaktır.

5-Spor müsabaka alanlarında sigara içilmeyeceğini belirten afişler, Belediye Başkanlığınca hazırlanıp Stadyum giriş kapılarına ve tribünlere asılması sağlanacaktır.

6-Spor müsabaka öncesi, esnası ve sonrasında spor alanlarına sokulması yasak olan maddelerin seyyar olarak satılmasının ve dağıtılmasının önlenmesi Belediye Zabıta görevlilerinin müsabaka öncesinden, müsabaka bitimine kadar görevlendirilmesi sağlanacaktır.

7-Müsabaka öncesi, esnasında ve sonrasında kulüp yöneticileri, taraftarlar ile iletişim içinde bulunarak müsabakanın centilmence geçmesini sağlayacaktır.

8-Ezine Spor yöneticileri tarafından taraftar temsilcisi belirlenerek bildirilmediğinden, ilgili mevzuatta bahsedilen yükümlülükleri, Kulüp Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyelerinin tamamı tarafından yerine getirilecektir.

9-Stadyumda tribün ile saha arasında taraftarın sahaya girişlerini engelleyebilecek yükseklikte tel örgü ve yabancı maddelerin atılmasını önlemek amacıyla fiziki engellerin oluşturulması ilçe gençlik spor müdürlüğü tarafından yerine getirilecektir.

10-22 Eylül Stadyumunda ve soyunma odalarının bulunduğu alanda güvenlik kamerasının bulunmadığı görülmüş, stadyum ve çevresin de meydana gelebilecek olumsuz asayiş ve diğer olaylarda şüpheli şahıs yada şahısların tespit edilebilmesi için kamera sistemi kurulması zorunlu olduğundan ekte belirtilen noktalara kamera sistemi taktırılması,

11-Toplantıda alınan kararlardan duyurulması gereken kurum ve kuruluşlara bir suret verilecektir.

12-Yapılacak müsabakalarla ilgili olarak ilçe spor güvenlik kurulunca yapılan toplantıda alınan kararlar özenle uygulanacaktır.

13-Komisyon ayda bir normal, lüzumunda olağan üstü toplanacaktır.

14- Kolluk Kuvvetlerinin yetersiz kalacağı değerlendirilmesi halinde 5442 sayılı İl İdaresi Kanunun 11/D maddesi uyarınca hareket edilecektir.

15-2021-2022 Sezonu Yerele amatör Lig müsabakaları seyircili olarak oynanır. Saha ve tesislere girişlerde seyircilerin maske takması zorunludur. Maskesi olmayan kişiler tesislere giriş yapamaz. Seyirciler en az 1,5 metre mesafe bırakarak tribünlere giriş ve çıkış yapabilirler, tribünlerde en az 1,5 metre aralıklı olarak otururlar. Arka sıradaki oturma düzeni, arkada bir sıra boş bırakılmak suretiyle ön sıraya göre çaprazlama olarak oturma düzeni olacaktır.

16-Müsabaka esnasında saha içinde ve teknik alanda bulunması gereken kişiler, (Kulüplerin müsabaka isim listesinde adı bulunanlar, Hakem, Saha Komiseri, Müsabaka Tesis Müdürü/Sorumlusu, Federasyon Temsilcisi, Sağlıkçı ve Sedyeci) dışında kimse bulunamaz.

17-Müsabaka öncesi ve sonrasında sahada foto muhabiri dışında medya mensubu bulunamaz. Foto muhabirleri müsabaka öncesi sahaya girip maç başladıktan sonraki 10 dakika içinde görevini yapıp saha dışına çıkar. Gerekli kontrol müsabaka boyunca müsabakada görevli olan Saha Komiseri tarafından sağlanır.