17 Mayıs 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararına göre, ilçede 22 Haziran 2020 Pazartesi gününden itibaren maske takmak zorunlu hale gelirken, maske takmayanlara 900 TL idari para cezası uygulanacağı belirtildi.

1 Haziran’da atılan normalleşme adımları sonrasında yeniden artışa geçen korona virüsü vaka sayıları nedeniyle maske takma zorunluluğu getirilen iller arasına Çanakkale, Samsun Bilecik ve Erzincan da eklendi.

Ezine Kaymakamlığı, İlçe Hıfzıssıhha Kurulu tarafından, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının halk sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına kişiler arası mesafe ve kişisel temizlik kurallarına riayet etmenin yanı sıra ilçede tüm vatandaşların zorunlu olarak maske takmasına karar verildi.

Ezine İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, Kaymakam Dr. Hacı Arslan Uzan Başkanlığında toplandı. 

İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, kontrollü sosyal hayat sürecine geçilmesi ve Sağlık Bakanlığı Korona virüs Bilim Kurulu tarafından belirlenen kurallar çerçevesinde ilçede birçok alanda normalleşme adımları atılmaya başlandığı belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi. “Korona virüs salgınının halk sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına kişiler arası mesafe ve kişisel temizlik kurallarına riayet etmenin yanı sıra maske kullanımı da son derece önem taşımaktadır. Bunun için kamu kurumları ve özel sektör iş yerlerinin kapalı alanları ile toplu ulaşım araçlarında ve ilçemizde sokağa çıkan her vatandaşın açık alanlarda da ağız ve burunu kapatacak şekilde, usulüne uygun maske takmasının zorunlu olmasına karar verildi. İlçemiz genelinde maske kullanım kurallarına aykırı davranan vatandaşlarımızın/iş yerlerinin ikaz edilmesine içinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminde vaka sayılarının artmaması için alınan tedbirlerin eksiksiz uygulanmasına, 22 Haziran 2020 Pazartesi gününden itibaren maske kullanım kurallarına aykırı hareket eden vatandaşlarımıza Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi gereğince 900,00 TL idari para cezası uygulanmasına karar verildi”

ÇANAKKALE’DE MASKESİZ DOLAŞMAK YASAKLANDI

Çanakkale Valiliği, İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla kent sınırları içinde ağzı ve burnu kapatacak şekilde maske takma zorunluluğu getirildiğini bildirdi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamaya göre, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının halk sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına kişiler arası mesafe ve kişisel temizlik kurallarına riayet etmenin yanı sıra merkez ilçede tüm vatandaşların zorunlu olarak maske takmasına karar verildi.Kararda şu ifadelere yer verildi:

“22 Haziran Pazartesi gününden itibaren, İl Hıfzıssıhha kararı ile maske kullanım kurallarına aykırı hareket eden vatandaşlarımıza Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi uyarınca 900 lira idari para cezası uygulanmasına. Tedbirlere ilişkin kararların, uygulanmasında herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verildi.”