17 Mayıs 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Kaya Üzen, “İşsizlik Sigortası Fonu işveren primlerinin iki katına çıkacağı” yönünde basına yansıyan haberlere ilişkin değerlendirme yaparak, Cumhurbaşkanı ve hükümetin çalışan maliyetinin artmasının yaratacağı olumsuzlukların önüne geçeceğine inandıklarını kaydetti.

Salgından ekonominin yaralar aldığını, hükümetin destekleriyle, teşvik mekanizmalarıyla yaraların bir ölçüde sarıldığını aktaran Kaya Üzen, “İşçi ve işveren, salgın öncesinden daha fazla işine sarıldı. Lakin işveren primleri artarsa, ikinci ve zorlu bir dalga kapıdadır. Salgın nedeniyle kritik bir süreçten geçen, devletimizin yerinde ve etkili önlem paketleriyle direnç gösteren ekonomimizin bundan olumsuz etkileneceği fikrindeyiz. Açıkçası istihdamı azaltan, işsizliği arttıran uygulamaların hayata geçirilmeyeceğine inanıyoruz.” dedi. 

“İŞÇİ DE İŞVEREN DE ZORLANIR”

Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen, değerlendirmesinde “Bu haberler iş dünyasıyla birlikte işçileri de kaygılandırmaktadır. Oysa aksine üretime olan desteklerin daha da arttırılmasını bekliyoruz. Çünkü, dönem kritik bir dönemdir. Üretimin devam etmesi, çarkların dönmesi, bacaların tütmesi, istihdamın korunması bugün hiç olmadığı kadar önemlidir.  Zaman Koronavirüs’ün götürdüklerini geri kazanma, yaraların sarılma zamanıdır. Zaman, kamunun ve özel sektörün dayanışmasının zamanıdır. Mücadele sürdürülebilir kılınmalı, ülkesine sevgisini hizmetle gösteren, yükü ağır ve yolu uzun olan girişimcilerin motivasyonu bozulmamalıdır. Aksi durumda işçi de işveren de zorlanır.”

“ARZUMUZ, MALİYETLERİNİN YÜKSELMESİNİN ÖNÜNE GEÇİLMESİDİR”

Başkan Üzen, Cumhurbaşkanı ve hükümetin yasa taslağından vazgeçeceğine inandığını belirterek “Arzumuz, işgücü maliyetlerinin yükselmesinin önüne geçilmesidir. İş dünyası olarak inanıyoruz ki işçi-işveren, devlet ve millet omuz omuza bu badireden güçlenerek çıkacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konudaki duyarlılığına ilişkin inancımız ise tamdır. Ancak bu şekilde zorlukları aşabilir ve bir toparlanma sürecine girebiliriz” ifadelerini kullandı.