17 Ocak 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Tüm yurt genelinde olduğu gibi Çanakkale’de de Yurt genelinde, yeni tip koronavirüs ile mücadele kapsamında yeni normalleşme süreciyle illerin risk durumuna göre belirlenen seviyelerde yüz yüze eğitime başlandı.

Sağlık Bakanlığınca açıklanan Kovid-19 risk haritasında yüksek riskli (Turuncu) kategoride yer alan Çanakkale’de de tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, ortaokullarda ve liselerde, yüz yüze eğitim heyecanı yaşandı.

Çanakkale’nin Ezine  ilçesindeki tüm okul öncesi, ilkokulu, ortaokul ve liselerde, yüz yüze eğitim öncesinde tüm hazırlıklar yapıldı, okullar dezenfekte edildi ve sınıflarda düzenlemeler gerçekleştirildi. Ortak alanlardaki panolara salgına karşı bilgilendirici broşürler asıldı, sınıfların yanı sıra bahçe ve koridorlar gibi okullardaki diğer alanlara da sosyal mesafenin korunmasını hatırlatan etiketler konuldu.

Okula aileleri ile maskeleri takılı.gelen çocukları girişte öğretmenleri karşılayarak içeri aldı. Öğrenciler sınıflara ateşleri ölçüldükten sonra sosyal mesafeye uygun olarak alındı. Ayrıca öğrencilere salgına yönelik uyarılara dikkat etmeleri gerektiği anlatıldı. Öğrenciler, okul bahçesinde sosyal mesafe kurallarına göre bir araya geldi.

Bayrak töreninin ardından İstiklal Marşı okundu. Öğrenciler, okul binası girişinde kurulan platformda ellerini dezenfekte etti, öğretmenlerinin eşliğinde sosyal mesafe korunacak şekilde ayarlanan sınıflarına alındı.

Okul içinde ve bahçede, salgına karşı bilgilendirici broşürler ve sosyal mesafenin korunmasını hatırlatan etiketler yer aldı. İlk dersin bitmesinin ardından öğrenciler, öğretmelerinin denetiminde teneffüse çıkarak oynamanın tadını çıkardı. Öğrencilerin maske takmaya özen gösterdiği görüldü. Ailelerin ise okul bahçesine girişine izin verilmedi.

Uzun bir aradan sonra tekrar yüz yüze eğitimin başlamasının sevincini yaşayan öğretmen ve öğrenciler, okullarını çok özlediklerini dile getirdi.

Ezine ilçe Milli Eğitim Müdürü Orhan Akman’da beraberinde Şube Müdürü İsmail Tilgen ile birlikte ilçe merkezinde bulunan ilkokul, ortaokul ve liseleri ziyaret ederek, öğrencilerle bir araya geldi, alınan tedbirleri yerinde inceledi.

Okullarda her türlü tedbirin alındığını dile getiren Akman, maske, mesafe ve temizlik kurallarına dikkat edildiğini bildirdi.

Öğrencilerle yeniden buluşmanın heyecanını yaşadıklarını dile getiren Akman, “Okullarımızda bakanlığımızın talimatları doğrultusunda çocuklarımızın sağlıklı ortamlarda eğitim öğretimlerini alabilmeleri için gerekli tüm tedbirleri aldık. Tekrar çocuklarımızdan ayrılmak istemiyoruz. Bu konuda tüm vatandaşlarımızdan hassas davranmalarını istirham ediyoruz ” diye konuştu.

Okullarda belli bölgelere dezenfektan yerleştirildiğini belirten Akman, çocuklarımızın sosyal mesafelerini koruyabilmeleri için de gerekli çalışmaların yürütüldüğünü kaydetti.

Kalabalık sınıflarda seyreltilmiş eğitim öğretim faaliyeti yürütüleceğini aktaran Akman, eğitim öğretimin pazartesi, salı, perşembe ve cuma günleri gerçekleştirileceğini bildirdi. Günlük rutin temizliklerinin yapıldığını, teneffüsler de temizlik görevlilerinin aktif çalıştıklarını anlatan Akman, çarşamba günleri ise gün boyu detaylı temizlik yapılacağını kaydetti.