15 Ocak 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Güngördü Yazıyor ; “Egzoz Gürültüsü ve Motosiklet Yarışları Ezine’lileri İsyan Ettiriyor”

“Bunları Denetleyecek Babayiğit Yok mu?”

 

Motosiklet ve Otomobillerden çıkan egzoz gürültüsü ve motosiklet yarışları Ezine’lileri isyan ettiriyor.

 

Akşam ve Gece saatlerinde şehir içinde egzoz filtrelerini açan motosikletler vatandaşları rahatsız ediyor. Egzoz susturucuları sökülen ve normalin çok üzerinde ses çıkararak çevreyi rahatsız eden motosiklet sesinden rahatsız olan vatandaşlar polis ekiplerinin denetimlerini arttırmasını istiyor.

 

“Ezine’de vatandaş İsyanda”

 

Ezine’nin uzun süredir kanayan yarası haline gelen gürültü ve ses kirliliğine neden olan motosikletlere ve otomobillere önlem alınmaması vatandaşları çileden çıkarıyor. Bu konuda “Artık “Yeter” diyen vatandaşlar İlçe Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden bu duruma önlem alınmasını istiyor.

 

Modifiye yapılarak egzoz filtrelerini açan motosikletler gürültü kirliliği yaratırken trafiği de tehlikeye atıyor. Bu sorumsuzluklarıyla hem insanları yaptıkları sesle rahatsız ediyor hem de olabilecek kazalarla insan hayatını hiçe sayıyorlar.

 

Özellikle, uzun süredir trafik kontrolünün yapılmadığı gece saatlerini tercih eden motorcular, çıkardıkları gürültüyle vatandaşın uykusunu bölüyor, çevreye ciddi rahatsızlık veriyorlar. Motor sesiyle uykularından kalktıklarını belirten vatandaşlar, uyuyan bebeklerin ve yaşlıların bu seslerden çok rahatsız olduğunu ve bu kişilere karşı Ezine İlçe Emniyetinin önlem alması gerektiğini belirtiyorlar.

 

İlçemizde maalesef her gün yeni bir egzoz magandası göze çarpıyor.

Magandaların altında eski model modifiyeli bir araç, camlar filmli direksiyon başında bir genç, gaza bastıkça mutlu oluyor. Motosikletinin egzozundan çıkan korkunç gürültü sürücüsünü çılgınca mutlu ediyor. Seslerden aşırı rahatsız olan vatandaşların arkalarından onca küfürü ve hakareti savuruyor.

 

HEM DEHŞET SAÇIYORLAR HEM DE GÜRÜLTÜ YAPIYORLAR!

 

Son dönemde sayıları artan motorcular susturucusu çıkarılmış motorlarıyla hem gürültü yapıyorlar, hem de şehir içi trafik güvenliğini riske atıyorlar.

Özellikle Atatürk Caddesi, Baransel Caddesi, Ali Saim Kayaalp Bulvarı ve Org. Nahit Şenoğul Caddesi gibi ana caddeler ile ilçenin ara sokaklarında araçlarının egzoz gürültüsü ile vatandaşlara bu kadar olmaz yeter artık dedirtiyor.

 

Gürültü kirliliğine neden olarak çevreyi rahatsız eden araçlar ve yarış yapan motosikletler, vatandaşlardan büyük tepki topluyor. Vatandaşlar, motosikleti bilinçsiz ve aşırı hızlı kullanan gençlerin yanı sıra, araçların egzozunu açtırarak gürültü kirliliğine neden olan sürücülerden şikayetçi.

 

“BÜYÜK KORKU YAŞIYORUZ”

 

Yaz aylarının kabusları arasında yer alan egzozu açık araçlar ve yarış yapan mobilet, motosiklet ve bazı otomobiller vatandaşı rahatsız ediyor. Egzozlarını açarak ya da aparat takarak kulakları tırmalayan sesler çıkaran araçlardan, vatandaşlar bir hayli dertli.

 

İlçe merkezinde özellikle akşam saatlerinde egzozları çıkarılmış motosikletlerin yüksek ve rahatsız edici sesi vatandaşı canından bezdirdi. Vatandaşlar ve araç sürücüleri tepkilerini dile getirerek, “Bu kişileri kimler nasıl denetliyor? Bu motosiklet egzozlarının ayarlanmasına kimler nasıl izin veriyor? Bu uygulama yasak ise neden bunlar şehrin muhtelif mahallelerinde cirit atıyor? Bunlarla ilgili uygulama kararı ve denetim kararı çıkarılamıyor mu? Ayrıca balkonumuzda otururken abartı egzozlar yüzünden hem bizler hem de çocuklarımız yüksek ses yüzünden büyük korku yaşıyoruz” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

 

“ŞİKAYETLER GÜNDEN GÜNE ARTIYOR”

 

“Sesimizi Yetkililere Duyurun”

 

Vatandaşları ve sürücüleri oldukça rahatsız eden, egzozdan susturucuları sökülmüş ve kaskları olmayan motosiklet sürücüleri artmaya başladı. Vatandaşlar, çevre sakinleri, iş yerindeki insanlar, cadde ve sokaklarda yürüyenler, hamile kadınlar, küçücük bebekleri kucağında veya elinden tutmuş kaldırımda yürüyen anneler. Kısacası herkes o motosikletlerin gürültüsünden oldukça rahatsız oluyorlar.  Herkes ‘Bu memlekette bu sorunu çözecek yetkili yok mu? Bunlara kim dur diyecek’ Neden denetlenmiyor? ‘’diyerek şikayetlerini sıkça dile getiriyorlar.

 

Konu hakkında gazetemize şikayetlerini belirten vatandaşlar, “Bu konu yıllardır Ezine’nin kanayan yarası haline geldi. Ali Saim Kayaalp (İzmir Asfaltı) Caddesi ve diğer ana cadde ve mahalle aralarını motosikletler yarış pistine çeviriyor. Buda yetmezmiş gibi bir çok araç egzozlarını özel yaptırıp çok ilginç sesler çıkartıyor. İnanın akşamları evlerimizde ses ve gürültüden duramaz hale geldik. Çarşıda ailemizle gezemez olduk.

 

O kadar çok gürültü var ki insanın sinirlerini yerinden zıplatıyor. Bunu yapanlar acaba ne yapmak istiyorlar. Kimden destek alıyorlar. İlçe Emniyet Müdürlüğümüzden  uygulamaları ve denetimlerin ara sıra değil devamlı yapılmasını istiyoruz. Lütfen sesimizi yetkililere duyurun. Canımıza tek ettiren, sinirlerimizi yıpratan, psikolojimizi bozan, huzurun ve güvenin şehri Ezine’mizin bu yapısını bozan bu iki tekerlekli ve dört tekerlekli magandalara artık dur denmesini sağlayın” diyerek şikayetlerini dile getiriyorlar.

 

Ali Kayaalp Caddesi (İzmir Asfaltı) üzerinde başlayarak Çanakkale istikametine ve Ayvacık istikameti ile Bayramiç istikametine doğru süren bahisli motosiklet yarışları ise motosiklet sürücülerinin ve trafikte seyreden diğer araçların hayatlarını tehlikeye atmaya devam ediyor. Vatandaşlar özellikle akşam ve gece saatlerinde başlayan motosiklet yarışlarına hiçbir müdahalelerde bulunulmaması ve bu konuda yapılan şikayetlere duyarsız ve tepkisiz kalınmasına anlam veremediklerini belirterek, “Bu konuda tedbir alınması için illaki birkaç motosiklet kazasının yaşanarak bir çok kişinin ölmesi mi gerekiyor. Birkaç sene içerisinde bu kazalarda bir çok gencimizi, çocuğumuzu maalesef toprağa verdik. Bu konuda yetkililerin bir an önce tedbir almasını bekliyoruz. Her akşam bu yarışları izlerken yüreklerimiz ağzımıza geliyor. Bu yarışları yapanların hiç annesi babası ailesi yok mu? Bu aileler çocuklarının gece geç saatte nerelerde olduklarını merak etmiyorlar mı? Son pişmanlık fayda etmeyecek. Bu çocuklar bu gençler hepimizin evlatları. Çok gecikmeden bu soruna acil çözüm bulunulması gerekiyor” şeklinde tepkilerini dile getiriyorlar.

 

”Yetkilileri Göreve Çağırdılar”

 

Özellikle Ezine İlçe Emniyet Müdürlüğünün, motor satıcıları ve tamircilerle bir araya gelerek konu hakkında görüşmeler yapması gerekir diyen vatandaşlar, “Motosikletlerle ilgili 155 Polis İmdat hattına gelen ihbarları ön plana alarak değerlendirmek gerek. Denetimlerin daha sıkı olması gerek. Özellikle ilçe  Emniyet Müdürlüğü tarafından motosiklet tamircileri ve satıcıları ile bir toplantı gerçekleştirip bu konunun toplantıda anlatılması gerek. Ayrıca tamircilere de uyarı yapılması gerek. Bu egzozları kimin yaptığı tespit edildiği takdirde onlara da ceza yazılacağı anlatılması ve yakalanan tamirciye gereken cezanın verilmesi bile birtakım çözüm olacaktır. Yani satıcı ve tamircilerle yapılacak toplantı bile yarar sağlayabilir” dediler.