30 Eylül 2020

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Mahmudiye Köyü Muhtarı Gürhan Yurter, Muhtarlık görevine geldiğinden bugüne kadar gerçekleşen çalışmalar hakkında bilgiler verdiği açıklamasında “Her şer geleceğimiz ve daha güzel bir Mahmudiye için” dedi.

Mahmudiye Köyü Muhtarı Gürhan Yurter gazetemize yaptığı açıklamada, 1992 yılında Belde olan köylerinin, yaklaşık 22 yıllık süreçten sonra tekrar köy statüsüne döndüğünü ifade ederek, 14 Mart yerel seçimlerinde de ihtiyar heyeti adayı olarak seçimlere katıldığın belirtti.

Yurter yaptıkları açıklamada şunları kaydetti.

 “14 Mart 2014 tarihinde gerçekleşen seçimlerde muhtar adayımızın yanında ihtiyar heyeti adayı olarak ben ve arkadaşlarım olarak seçimlere katıldık ve seçimi kazanarak göreve başladık. Yaklaşık 2 yıllık süreçten sonra bazı nedenlerden dolayı Kaymakamlığımızca boşalan köy muhtarlığı görevine getirildim. Bu görevi ve sorumluluğu almak kolay değildi. Arkadaşlarımla beraber çalışmalar başladık.

 Köyümüzün belediyeden tekrar köy statüsüne dönüşmesinden ve bize bağlı olan Bozköy’ün de köy muhtarlığımızın sınırları içinde yer alması hizmet yükümüzü ağırlaştırıyordu. Bozköy mahallemizin içme suyu sorunu acilen giderilmesi gerekiyordu. Köylere Hizmet Götürme Birliğimizin maddi desteği ile kendi su depomuzdan yaklaşık 4.500 metre su hattını çektik. 80.000 TL.ye maol olan bu çalışma ile burada yaşayan vatandaşlarımızın içme suyu getirerek bu sorunlarını giderdik. Bir hafta sonra Bozköy mahallemizi ziyaretimde yaşlı bir amcamızın bana  “Oğlum 2 belediye başkanı gördük, şu su işimizi ikisi de halletmedi. Sen maşallah 2 haftada bitirdin. Allah senden razı olsun” sözleri bizim bütün yorgunluğumuzu aldı ve vatandaşa hizmetin ne kadar kutsal bir görev olduğunu, çalışmalarımıza hız kesmeden devam etmemiz gerektiğini bize gösterdi.

Tabi köyümüzün kendi içme suyu boru hattımız yaklaşık 40 yıl önce döşenmiş, asbest boru özelliğinden dolayı sağlık açısından tehlike arz ediyor acilen yenilenmesi gerekiyordu. Çanakkale İl Özel İdaresi ve Ezine Köylere Hizmet Götürme Birliğinden aldığımız maddi destekle çalışmalarımıza hızla başladık. 17 gün gibi kısa bir sürede 1.300 metre içme suyu borusunu kendi köy bütçesinden işçilik hizmetlerini de karşılayarak, 40.000 TL. gibi bir maliyetle yeniledik. Şuanda köyümüzün bütün içme suyu şebekesi mahalle mahalle ayrılmış vaziyette ve yaşanacak her hangi bir sorunda köyümüzün su şebekesini komple kapatmadan gerekli lokal çalışmalarımızı gerçekleştirebiliyoruz.

Halkımızın sağlığı bizim için en önemli unsur. Su depomuzun maalesef uzun süre ihmal edildiğini fark ettik. Halkımızın güvenli su içmesini sağlamak için su depomuzu komple temizledik, su borularını yeniledik.

Köyümüzün diğer bir sorunu da kanalizasyondu. Yaklaşık 50 hanemizin kanalizasyon giderleri maalesef dereye akıyordu. Bunlara birde 100 hane Toki konutlarımız eklenecekti. Yaz aylarında pis koku ve sineklerden dolayı büyük sorun yaşanıyordu. Bu sorunumuzu da yaklaşık 1.500 metre kanalizasyon hattı döşeyerek, arıtmamıza bağladık.

Sorunlar bitiyor mu tabi ki bitmiyor. Köyümüzün yıllardır kullandığı çöp toplama aracı maalesef sık sık arızalanıyor buda köyümüzün bütçesine ağır yük getirdiği gibi çöp toplanmasında da sorunlar yaşatıyor. Bu sorunumuzda inşallah kısa sürede çözülüyor. Kaymakamımız Ali İkram Tuna, Köylere Hizmet Götürme Birliğinin bünyesinde bulunan ve şuanda da çöp toplama da kullandığımız Çöp Toplam Aracının köyümüzü tahsis edileceği müjdesini verdi. Kendisine köyüm adına şükranlarımı sunuyorum.

Göreve geldiğimizde gençlerimizi ve gelecek nesillerimizi de unutmadık. AK Parti Gurup Başkanvekilimiz ve milletvekilimiz sayın Bülent Turan’ın, Kaymakamımız Ali sayın Ali İkram Tuna ve dönemin İlçe Başkanı Güray Yüksel ve il genel meclis üyelerimizin büyük destekleri ile bu projemizde onaylandı. Kısa bir sürede halı sahamızı bitirip köyümüze, gençliğimize kazandırdık.  

Köyümüzde gerçekleştirdiğimiz yer altı çalışmaları sonucunda bozulan ve hasar gören yollarımızı da tekrar taş döşeyerek yeniledik.

Bu çalışmalarımızda her zaman yanımızda yer alan bize her türlü desteği sunan Milletvekillerimize, Kaymakamımıza ilçe başkanlarımıza, il genel meclis üyelerimize şahsım ve halkım adına teşekkürlerimizi sunuyorum. Mahmudiye için, gençlerimiz ve çocuklarımızın geleceği için, halkımızın sağlığı ve hak ettiği modern bir köyde yaşamlarını devam ettirmeleri için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. “Her şey geleceğimiz ve daha güzel bir Mahmudiye İçin.”