15 Temmuz 2020

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

İÇDAŞ 2018 TROYA Yılında “Alexandria Troas” Antik Kenti’ne Destek Verdi

Vali Orhan Tavlı, Alexandria Troas antik kentinde bulunan Herodes Attikus Hamamı’nda kazı ana sponsoru İÇDAŞ A.Ş’nin desteği ile hamamın merkezinde yer alan kemerlerin alttan çelik konstrüksiyon ile desteklenmesi çalışmalarını yerinde inceledi.

 

Alexandria Troas antik kenti Herodes Attikus Hamamı’nda yapılan incelemelerde Ezine Kaymakamı Ali İkram Tuna, Ezine Belediye Başkanı Haluk Babaoğlu, AK Parti Ezine Şlçe Başkanı Güray Yüksel, İl Genel Meclis Üyesi Hasan Hüseyin Aytop, Dalyan Köyü Muhtarı Sadi Çalıkoğlu’da bulundu.

 

Alexandria Troas antik kenti Herodes Attikus Hamamın merkezinde yer alan kemerlerin alttan çelik konstrüksiyon ile desteklenmesi projesi kapsamında hamamın bu bölümünde statik açıdan sıkıntılı olan kemerlerin yıkılmasının önlenmesi için yapılan çalışmaları inceleyen Vali Orhan Tavlı, Alexandria Troas Kazı Başkanı Doç. Dr. Erhan Öztepe’ den çalışmalar hakkında bilgi aldı.

 

Valilikten yapılan açıklamada; “Ülkemizin dünya çapındaki 5 büyük antik kent kazısına desteğiyle medeniyetin gün yüzüne çıkartılmasına katkıda bulunan İÇDAŞ’a, antik kentlerde yeni eserler, yaşam alanları ortaya çıkarken bunların korunmasına, yaşatılmasına ve tanıtılmasına yönelik faaliyetleri ve desteklerinden dolayı Çanakkale Valiliği olarak Teşekkür ediyoruz” denildi.

 

Alexandria Troas Hakkında

 

Ezine’ye bağlı Dalyan köyü sınırları içerisinde yer alan MÖ 311’de kurulmuş olan Alexandria Troas 8 km’den daha uzun sur sistemine sahiptir. Surun içinde ve dışında yaklaşık 700 hektara yayılan kalıntıları ile Troas bölgesinin ve Anadolu’nun büyük antik yerleşimlerinden biri durumundadır. Antik kentin merkezi konumundaki Forum içinde bulunan Polygonal Yapı, Podyumlu Salon, Podyumlu Tapınak, Odeion, Kryptoportikus, Hellenistik Stoa ile antik kentin geneline yayılmış diğer yapılardan olan Herodes Attikus Hamamı, Nymphaion ve Doğu Kapısı, Tiyatro, Stadion görülebilir kalıntılardır. Çanakkale Boğazı’nın çıkışında yer alan antik yerleşim erken dönemlerden itibaren önemli bir liman yerleşimi olmuştur. Alexandria Troas bir Roma kolonisi olduktan sonra doğusundaki Çığrı Dağı çevresine yayılan Troas Graniti-Marmor Troadense’den imal edilmiş mimari malzemelerin İspanya’dan Lübnan’a oradan Kuzey Afrika’ya kadar olan tüm Akdeniz’e ihraç edildiği bir liman kentidir. MS 1. Ve 4. Yüzyıllar boyunca giderek büyüyen ve güçlü bir ekonomiye sahip olan Alexandria Troas bu tarihlerde nüfusu 100 bin civarına ulaşan bir yerleşimi yeridir. MS 4. Yüzyıl sonrası giderek zayıflayan ekonomisi ile küçülmeye başlayan antik kent MS 9. Yüzyılda büyük ölçüde terk edilmiştir.