Sal. May 26th, 2020

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Yöresel Kültürü ve Motifleriyle Ayvacık Çanakkale’yi Büyüledi

9 min read

Ayvacık Turizm Kültür Doğa ve Spor Derneği Ayvacık Belediyesi’nin sponsorluğunda ve katkılarıyla düzenlediği “Çanakkale’de Geçmişten Geleceğe, Yaşayan Kültür Mirasımız, Çeyiz’ etkinliği ile ilçenin yöresel ürünlerini ve kültürel değerlerini Çanakkale’de görücüye çıkardı.

 

Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin, Ayvacık’ı dünyaya tanıtma çabalarına bir yenisini daha ekledi.

 

Göreve geldiği günden bu yana Ayvacık’ın daha modern, alt ve üst yapısı tamamlanmış yaşanabilir bir kent olması anlamında ilçede yaptığı hizmetler,  Sosyal Belediyecilik anlayışı, ilçeye kazandırdığı tesisler, ilçenin tanıtımı anlamında gerçekleştirdiği tüm çalışmalar ile taraflı tarafsız herkesin takdirini kazanmış bir Belediye Başkanı olan Mehmet Ünal Şahin, ilçede Ayvacık’ın tanıtımı anlamında gerçekleşen tüm çalışmalara destek sunmaya devam ediyor.

 

Bu kapsamda, Ayvacık Turizm Kültür Doğa ve Spor Derneği, Ayvacık Belediyesinin katkılarıyla ilçenin yöresel ürünlerini ve kültürel değerlerini Çanakkale’de görücüye çıkardığı bir etkinlik gerçekleştirdi.

 

Ayvacık Turizm, Kültür, Doğa ve Spor Derneği Ayvacık Belediyesi’nin sponsorluğunda ve katkılarıyla düzenlediği “Çanakkale’de Geçmişten Geleceğe, Yaşayan Kültür Mirasımız, Çeyiz’ etkinliği ile ilçenin yöresel ürünlerini ve kültürel değerlerini Çanakkale’de görücüye çıkardı.

 

İskele meydanında gerçekleşen etkinliğe Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin, AK Parti Çanakkale İl Başkanı Av. Gültekin Yıldız, Evreşe Belediye Başkanı Ali Kamil Soyuak,  Ayvacık Turizm, Kültür, Doğa ve Spor Derneği Başkanı Ayşe Oya Deniz, AK Parti Çanakkale Kadınlar Kolu İl Başkanı Gülsüm Üstün, il yöneticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Etkinliğin açılışından önce gazetecilere açıklamada bulunan Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin, Ayvacık’ın kuzey Ege’de en batıda gelişen bir şehir olduğuna vurgu yaparak, “Tabi ki doğasıyla, kültürüyle, sportif faaliyetleriyle, deniziyle gündemde. Ama halkının yaşam şekillerini de birlikte denildi ve derneğimiz Çanakkale’de bulunduğumuz bu mekanda bir açılış yaptı” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Ayvacık12 Ay yeşili var olan bir coğrafya”

 

Şahin Belediye olarak derneğin faaliyetlerine bu güna kadar her türlü desteği verdiklerini ve bundan sonrada vermeye devam edeceklerini belirterek, “Çünkü biliyorsunuz coğrafyamız bize göre, dünyaya göre güzel bir coğrafya. Çünkü 12 ay yeşili var olan bir coğrafya. Çünkü Çam Ağacı ve Zeytin yaprağını 12 ay yeşil tutar. Bunlarla birlikte Ayvacık’ın 80 kilometre uzunluğundaki kıyı kenar  sahillerindeki denizimiz tertemiz. Tabi buradaki halkı göç ettirmeden ne yapılabilinir diye düşündüğümüzde Belediyemiz daha evvel bazı yatırımlar yaptı. Derneklerimiz bunları destekledi.  O yerel halkın ürettiği, yaptığı el işlerini nakışları ve kültürel değerlerimizi bu gün burada sergilemek için geldik.

 

“Sergimizde 40,50 Hatta 100 yılın üzerinde eserler var”

 

Burada sergilenen eserlere bakarsanız çok eski hatta 100 yılın üzerinde annelerimizden kalma eserler var. Mesele o zaten. Bu insanları göç ettirmezseniz kafalarında bunları taşıyorlar, bu insanlar ellerinde model olmadan aynısını yapıyorlar halen daha. Halıcılık da öyle. Bugün buradaki sergimizde mesela el halılarımız var. Bunlar üç ipten yapılır. Yöre insanımız koyunun yününü eğirirler ve üç çeşit ip yaparlar, bunlarında boyasını kendi yaparlar. Mesela yalı boyu köylerimiz vardır Ahmetçe köyümüz gibi, burada da ince oya işi yaparlar ki kadınlarımız bunları çeyizlerinde kullanır. Kadınlarımız annelerinden ve büyüklerinden kalan ve yeni yaptıkları bu çeyizleri evlendiklerinde çocuklarına ve bir sonraki nesillere aktarırlar. Kadınlarımız bunları satış ve para kazanma amacıyla yapmıyorlar. Adı üstünde “Çeyiz” diyoruz bunlara. İşte bunları bugün burada sergileyelim istedik. Kadınlarımız evlerinden annelerine ve kendilerine ait eserleri çeyizleri alıp getirdiler ve burada sergiliyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Herkesi Ayvacık’a Davet Ediyoruz”

 

Ama biz tabi ki herkesi Ayvacık’a da davet ediyoruz. Taş yerinde ağırdır. O yüzden yerinde görmek çok daha iyidir. Turizmimizin, doğamızın, kültürümüzün diğer kesimlerle tanışmasını, kavuşmasını arzu ediyoruz. Bugün burada da bunu gerçekleştirelim istedik” dedi.

 

Daha sonra etkinliğin açılışı gerçekleştirildi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından  Halk oyunları ekibi tarafından yöresel oyunların  oynandığı folklor gösterisi yapıldı.

 

Serginin açılış konuşması Belediye Başkanı Şahin tarafından yapıldı. Şahin konuşmasına Hakkaride gerçekleşen ve 25 yaşındaki Nurcan Karakaya ve 11 Aylık minik bebek Bedirhan Mustafa Karakaya’nın şehit edildiği terör olayını lanetleyerek başladı.

 

“Sergimizde 40- 50 yıllık Çeyizlerimiz Var”

 

Şahin konuşmasının devamında uzun süredir Ayvacık Kültür, Doğa,Turizm ve Spor Derneği’nin böyle bir etkinliği gerçekleştirme düşüncesinde olduğunu  belirterek, “Derneğimiz ile birlikte Ayvacık’ımızın bu el sanatlarını Çanakkale’mizde de sergileyelim dedik. Hep beraber bir hazırlık içerisine girdik. Ama onların hazır şeyleri çoktu biliyor musunuz. Ninelerinden,  annelerinden ve kendilerinden çocuklarına aktaracakları şeyler çoktu. İşte bugün buraya getirdikleri ve sandıkta sakladıkları ve çocuklarına aktaracakları el emeği göz nuru şeylere biz “Çeyiz” diyoruz. Bakın burada size takdim edeceğimiz çeyiz kitabımızı tutun, buradaki o gül oyalı yaşmaklar, baş örtüler sergilenmiş durumdadır. Bunların arasında 40 yıllık, 50 yıllık eserler vardır. 100 yılın üzerinde giysiler vardır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Yöre Halkını Buralardan Göç Ettirmedik”

 

Bakın bunları niye anlatıyorum. Ayvacık Çanakkale’nin bir ilçesi olarak zamanında çok fazla anlatılamamış ve tanıtılamamış bir ilçe. Ama o kadar baskın yerler varki elimizde. Mesela düşünün bir Assos. Ben yurt dışına gittiğim zaman Ayvacık dediğimde kimse bilmiyor ama Assos dediğim zaman Ayvacık2ın önüne çıkıyor. Hemen az öteye gidin Gülpınar köyümüzde Apollon Simintheion. Çok muazzam değerlerin, ören yerlerinin olduğu bir yerde biz Ayvacık’ı tanıtmakta biraz geç kaldık. Belkide biraz zorlandık. Ama bakın başka bir şey var. Yöre halkını buralardan göç ettirmedik. İşte bir özelliğimiz o. İmara açıp ta her tarafı talan ettirmeden 12 ay yaprak olan bu zeytinliklerin, çam ağaçlarının altında halkımızla birlikte oturduk. Güzel şeylerde yaptık.

 

Ayvacık köylerinin üç bölgeye ayrıldığını belirten Şahin; “Ayvacık’ın 64 köyü bir tane de beldesi var. Biz, Ayvacık’ın Çiftlik Mahallesinden Tuz Taşı Köyüne Kaz Dağlarına kadar uzanan köylerimize ‘Dere Kolu Köyleri’ deriz. Buralardan Kaz Dağlarından o derelerden aşağıya akan sular, Ayvacık Barajı’nda toplanır. Dere Kolu Köylerimizin, giyimleri, yaşam şekilleri diğer köylerle farklılık gösterir. Bu köylerde, genellikle Türkmenler yaşar. Bir diğer bölge olan Kıran Kolu da genelde Ayvacık’tan Tuzla’ya doğru Bademli Köyü, Kocaköy taraflarını kapsar. Biraz daha karada kalır. Bu köylerimizin de kendine göre gelenekleri, görenekleri ve adetleri vardır. Bazen köyler arasında birbirlerine karşı silah ata ata giderler ve geri gelirler. Bu artık o bölge için gelenek haline gelmiştir. Diğer bölgemiz ise Yalı Koludur. Yalıkoyu’da Küçukkuyu’dan gelen işte Ahmetçe, Sazlı,Kozlu köyleri altlarıdır. Deniz kenarlarıdır bunlar. Yalı kolunun şöyle bir avantajı vardır. Gelen yabancılar, yılardan beri Yalı Kolu’na giderler, çünkü deniz ordadır. Denizin bulunduğu bir alan her zaman bir sıfır önde başlar. Kültürde, sanatta, belediyecilikte önünde su varsa her zaman öndedir. Yalı Kolu köyleri, genelde zeytin ağaçları ile kaplıdır, zeytinciliği geliştirirler ve belki de dünyanın en lezzetli zeytinyağını üretirler.


“‘Çemberimde Gül Oya’ Ayvacık bölgesinin şarkısıdır”

 

“Mesela ‘Çemberimde Gül Oya’, bölgenin bir şarkısıdır. Ama var oluşu, Ayvacık’tadır. Tabi birileri her şeye sahip çıkıyor, çıkacaktır da. Mesela “Adatepe Başında, Altın Gerdan Koluna” türküsü. Bizim Adatepe Köyümüz var. Çok güzel geleneklerimiz göreneklerimiz var. Ayvacık’tan aşağıya doğru Kıran Koluna doğru indiğiniz zaman mesela 2 yıl önce 6 Şubatta deprem felaketi yaşadık o köylerimizde. O köylerimizin büyük bir kısmı yıkıldı ve büyük hasar gördü. Mesela Yukarıköy. Çanakkale’de de görürsünüz o köy sakinlerimizi ellerinde eşyaları, yaşmakları ile birlikte. Oraları tanıtmaya çalışıyorlar. Onların giysileri de bambaşkadır ve bu gelenekleri bırakmamışlardır. Ben bu derneğimize başta başkan Ayşe Oya Deniz hanım olmak üzere tüm üyelerine emekleri geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Bu değerlerimizi hiç olmazsa gün yüzüne çıkarıyoruz. Bu değerlerimizi burada Çanakkale’de sergiliyorsunuz sizlere ayrıca teşekkür ediyorum.

 

“Yerel İnsanımızla Devam eden Kültür Değerlerimizi Kaybetmememiz Lazım”

 

Aslında anlatacak paylaşacak çok şeyimiz var ama. Bu kültür değerlerimiz, oralardaki yerel insanlarımızla devam ettiği müddetçe devam edecektir. Bu insanlarımızın ta yüzyıllar öncesinden, milattan önce ki zamanlardan beyinlerinde getirdikleri taşıdıkları değerler var. Bu insanlarımız bu beyinlerindekilerinin bır kısmını da halıya yansıtmışlar. Ayvacık’ımızın meşhur bir çok özelliğinin yanında bir şeyimiz vardır daha meşhur olan. Oda yünümüzdür. İnsanlarımız bu yünü evde yaparlar. Hadi yapalım bakalım evimizde ip. Yapamayız değil mi. İşte bizim insanımız hala yapıyor. İnsanlarımız yünden elde ettikleri Arda, Çözgü, Atkı dediğimiz bu ipleri birde kendilerinin yaptığı o meşhur kök boyası dediğimiz boyaya yatırırlar. Hadi şimdi yapalı bakalım o boyayı, unutuldu ki yapamazsınız. İşte bu beyinlerde yaşanan bu gelenekleri, görenekleri, bu hünerleri kaybetmememiz lazım. İşin kolayına kaçıyoruz. Tarlayı bacayı satıp büyük şehirlere göç ediyoruz. Yaşam biçimleri biraz karmaşık hale gelmeye başladı. Çok bölgesel yaşamlara da bence müdahale edilmemeli. Bilhassa bizim bu yörelerde. Hepinize etkinliğimize katıldığınız için çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

Ayvacık Kültür, Doğa,Turizm ve Spor Derneği Başkanı Ayşe Oya Deniz’in konuşmasının ardından, ilk çağlardan günümüze gelen Ayvacık yöresine ait yöresel kıyafetlerin defilesi ve tanıtımı yapıldı. Daha sonra protokol üyeleri ve vatandaşlar tarafından yöresel ürünlerin tanıtımının yapıldığı sergi gezildi.

 

Halk oyunlarının gösterilerinin sunulduğu etkinlikte vatandaşlarda halk oyunları ekibinin gösterilerine ve oyun havalarına eşlik etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

Copyright EZİNETÜRK© All rights reserved. | Newsphere by AF themes.