27 Eylül 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

İlköğretim Haftası Ezine’de Düzenlenen Törenlerle Kutlandı

2021-2022 Eğitim Öğretim yılı İlköğretim Haftası Ezine’de düzenlenen törenlerle kutlandı.

İlköğretim Haftası dolayısıyla ilk tören Atatürk Anıtı ve Parkında gerçekleşti. Buradaki törende İlçe Milli Eğitim Müdürü Orhan Akman tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunuldu. Tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından sona erdi.

İlköğretim Haftası dolayısıyla diğer tören Yahya Çavuş İlk-Orta Okulunda gerçekleştirildi. Buradaki tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Maşının okunmasıyla başladı.

Daha sonra 3/B sınıfından Nisan Çobanoğlu adlı öğrenci tarafından “ Açıldı Okulumuz”adlı şiir okundu.

Okulun 3/B sınıfı öğrencilerinin hazırladığı “Okula Dönüş Şarkısı”nı dinlenmesinin ardından İlçe Milli Eğitim Müdürü Orhan Akman tarafından günün anlam ve öneminin belirten konuşma yapıldı.

Akman burada yaptığı konuşmasında ; ” Yeni bir eğitim öğretim yılına daha başlamanın heyecanı içindeyiz. Okullar; müdürü, öğretmeni, öğrencisi, velisi ve tüm çalışanı ile sıcak bir yuvadır. Bu yuva gelecekteki yaşamımızın ve mutluluğunuzun hazırlayıcısıdır.  Her ferdin eğitim hakkının bulunduğu ve bir kişinin bile bu haktan mahrum olmaması gerektiği, eğitim sistemimizde ve eğitimin temeli olan okullarında atılır.

İlçemizdeki 27 okul/kurum, 330 öğretmen ve idareci, ülkemizin ve velilerimizin bize emaneti olan 3511 öğrencimiz ile yüz yüze eğitime aydınlık bir geleceğe ulaşmak adına hazır bulunmaktayız. Bina güçlendirmesi tamamlanan 4 okul binamızla; doğalgaz dönüşümü tamamlanan 4 okulumuzla daha güçlü, daha donanımlı ve akademik olarak daha başarılı bir döneme geçiş yapacağımıza inanıyorum. Uzaktan eğitimin daha etkin olduğu 2020-2021 Eğitim Öğretim yılını geride bıraktık. Okul ortamının sıcaklığını evlere taşıdık. Fedakar idarecilerimiz ve öğretmenlerimizin, gayretli öğrencilerimiz ve bize sonsuz destek veren kıymetli velilerimizin sayesinde, pandemi koşullarında akademik anlamda gösterdiğimiz başarı,ilçemiz için gurur verici olmuştur.

Değerli velilerimiz; uygarlık yolunda güçlü ve sağlam adımlarla ilerleyen ülkemizin en kutsal değerlerinden olan ve yarınlarımızın tek güvencesi çocuklarınız, sizler için olduğu kadar bizler içinde çok kıymetlidir. Çocuklarımız için sağlıklı, hijyenik ve güvenilir eğitim ortamları oluşturmak bizim en temel görevimiz olmakla birlikte; tüm dünya ile birlikte ülkemizi de olumsuz etkileyen COVID-19 salgınına karşı alacağınız tedbirler de hem çocuklarınız hem de ülkemizin geleceği açısından çok mühimdir. Bu konuda hem halkımızın hem de sizlerin özverili olacağınız hususunda güvenim tamdır. Her şeyin en güzeline layık olan kıymetli öğrencilerimiz; sizler okuyan, anlayan, araştıran, düşünen, soran, sorgulayan, çözümcül eleştirilerde bulunabilen, günceli çağdaş yaklaşımlarla değerlendiren, yenilikçi, bilimi ve teknolojiyi yararlı bir şekilde kullanan, milli ve manevi değerlere bağlı, insan haklarına saygılı, evrensel değerleri tam olarak oluşmuş, kendine güvenen bireyler olarak yetiştiğiniz müddetçe, ülkemiz ve insanlık adına büyük bir kazanım olacağınızı aklınızdan çıkarmayın. Sizler sayesinde milletimiz, ülkemiz ve insanlık yücelecektir. Sevgili öğretmen arkadaşlarım; Cumhuriyetimizin kurucusu ve Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız! Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz.” dediği öğrencileriniz, yani sizin eseriniz olacak yeni nesil için tüm gayret ve özveriniz ile hazır olduğunuza yürekten inanıyorum.

Tüm bu kalbî duygular ile 2021-2022Eğitim Öğretim yılının ilimiz ve ülkemiz için başarı ve mutluluklar getirmesi temennisiyle öğretmenlerimize, okul yöneticilerimize, öğrencilerimize ve ailelerine sevgi ve saygılarımı sunarım. İlköğretim haftamız kutlu olsun” dedi.

Konuşmanın ardından “Okul öncesi ile ilk ve ortaokullarda çevre bilinci, çevre yönetimi ve sürdürülebilir kalkınma eğitimi vermek için uygulanan bir program olan Eko-Okullar Programı kapsamında Yeşil Bayrak almaya hak kazanan Yahya Çavuş Ortaokuluna okul adına okulun Fen Bilimleri Öğretmeni Özlem Badem’e takdim edildi.

Daha sonra yine Yeşil Bayrak almaya hak kazanan Yahya Çavuş İlkokuluna belgesi Milşi Eğitim Şube Müdürü İbrahim Kır tarafından okul adına okulun Sınıf Öğretmeni Emine Gökçe’ye takdim edildi.

Programın devamında okulun 8. sınıf öğrencilerini temsilen 8/B sınıfı öğrencisi Beril Aktürk tarafından okula ve öğrenim hayatlarına yeni başlayan 1. sınıf öğrencilerini temsilen 1/A Sınıfı öğrencisi Yosun Böbür’e “Okulumuza Hoş Geldiniz” diyerek, çiçek sunuldu.

Program çeşitli animasyon etkinlikleriyle son buldu.