29 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

SADİ ÇALIKOĞLU 22 EYLÜL EZİNE’NİN KURTULUŞU MESAJI

Dalyan Köyü Muhtarı Sadi Çalıkoğlu, 22 Eylül Ezine’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Mesaj da şu ifadelere yer verildi ;

“Ezine’mizin  düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümünü kutluyoruz. İlimiz ve ilçelerimizin düşman işgalinden kurtulduğu bu günler; ulusal dayanışma ve bütünleşmeyi, bir millet olma sevincini ve hep birlikte tek hedefte birleşerek, ulusal onurumuzu koruma erdemini yaşadığımız tarihi günlerimizdir.

Türk askeri, Millet ile birlikte, büyük bir azim ve fedakarlıkla  kurtuluş mücadelesini başarmıştır. Yüz binlerce şehit, bir o kadar da gazi ile kazanılan Kurtuluş mücadelesi, o günden sonra Türk Milletinin direnci ve inancı ile hangi koşullarda neleri yapabileceğinin kanıtı olarak tarihe geçmiştir.

Hepimiz, ecdadımızın  bin bir mahrumiyet içinde başlattığı ve zaferle sonuçlandırdığı, Milli mücadelemizin hatırasına sahip çıkmalıyız. Yokluklar içerisinde savaşan asil ecdadımız, önce milletimizi tek çatı, tek ülkü, tek bayrak altına toplamış; sonra da eşine az rastlanır bir kahramanlık destanı yazmıştır. Bu destan Türk ulusunun varlığını, gücünü,büyüklüğünü, özgürlük ve bağımsızlık yolundaki sarsılmaz inancını ve kararlılığını bütün dünyaya göstermiştir.

Günümüzden 99 yıl önce Misak-ı Milli sınırları içerisinde kahraman ecdadımız ölüm-kalım savaşı vererek canları pahasına bu toprakları düşmandan temizlediler. İşgalci güçler, Türk askeri ve halkının direnci karşısında işgal ettikleri bu topraklardan çekilmek zorunda kalmışlardır. Şehitlerimizin kutsal kanları ile sulanan topraklarda var olmanın haklı gururu ile Ezine’mizin düşman işgalinden kurtuluşunun 99. Yıldönümünü kutluyor, şanlı zaferimizin bedelini canlarıyla ödeyen aziz şehitlerimizi, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmetle anarken, tüm hemşerilerimize saygı, sevgi ve selamlarımı sunuyorum.”

About Post Author