12 Ağustos 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Yeniköy Muhtarı Seyit Kaytan, 22 Eylül Ezine’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Mesajda şu ifadelere yer verildi ;

“Kurtuluş günleri sevinç günleri olmasının yanında, yeni bir güç kazanma geleceğe güvenle bakma açısından da son derece önemli günlerdir. Tarihini ve geçmişini iyi bilmeden geleceği inşa etmek mümkün değildir. Kurtuluş günlerimiz; tarihe ışık tutması, yarınlarımıza yön vermesi açısından son derece önemlidir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 22 Haziran 1919’da Amasya Tamimi’nin 3. maddesinde belirttiği üzere; “Milletin istiklâlini yine milletin kendi azim ve iradesi kurtaracaktır” veciz ifadesi istikametinde,

Ezine, işgale karşı oluşturulan Kuvay-ı  Milliye’nin merkezlerinden birisi olmuş, Milli Mücadeleye İlçe halkımız tam destek vermiştir. 22 Eylül 1922 günü işgalden kurtarılan İlçemiz, özgürlüğün verdiği güçle yeniden ayağa kalkarak, o günden bu güne uzanan süreçte vatanperver ve çalışkan halkımızın gayretleriyle, bölgemizin ve ülkemizin önemli merkezlerinden birisi olmuştur.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Milli Mücadeleye önderlik eden Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, İlçemizin düşman işgalinden kurtuluşunda ve imarında emeği geçen  Hafız Ahmet Efendi, Hafız Tevfik Efendi, Şükrü Bey, Çepelzade Ali Rıza Efendi, Cemal Çepeloğlu, Tikveşli Ali Bey, Rüstem Efe gibi isimleri bilinen ve bilinmeyen tüm kahramanlarımızı, şanlı mücadelemizin bedelini canlarıyla ödeyen, bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi, bir kez daha saygı, minnet, şükran ve rahmetle anıyor, tüm hemşehrilerimizin Ezine’mizin düşman İşgalinden Kurtuluşunun 99.Yıldönümü kutluyor, sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.”

About Post Author