ÇANAKKALE’DE KATI ATIK TESİSİ PROJESİNE 9 MİYON AVRO DIŞ FON SAĞLANDI

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Fransız SUEZ Group ve Türk atık yönetim firması ALTAŞ tarafından Çanakkale’de hayata geçirilecek katı atık yönetimi projesine 9 milyon avro finansman sağlayacak.

Özel sektöre ait atık yönetimi projesinden 200 bin kişi faydalanacak.

EBRD kredisi, Fransız şirket Suez Groupe ile Türk atık yönetim firması ALTAŞ’ın kurduğu yerel bir ortaklığa kullandırılacak. 29 yıllık imtiyaz sözleşmesi kapsamında Çanakkale, Lapseki, Kepez, Çardak ve Umurbey olmak üzere beş belediyenin kurduğu Çanakkale Katı Atık Yönetim Birliği’nde (ÇAKAB) atık toplama, taşıma, geri dönüşüm ve bertaraf hizmetleri uluslararası ihalesini kazanan konsorsiyum, proje için öz kaynaklarından 38,3 milyon TL katkıda bulunuyor.

EBRD kredisi, ayırma ve kompostlama gibi işlemleri bir araya getiren mekanik biyolojik arıtma tesisi inşası ve çöpten alternatif yakıt üretimi için kullanılacaktır. Kredinin bir kısmı mevcut katı atık sahasının ve temiz suları kirleten sızıntı suyunun arıtılması amacıyla inşa edilen mevcut tesisin iyileştirilmesine ayrılmıştır.

Proje, atık depolama alanına gönderilen katı atık miktarının azaltılmasına, atık depolama ömrünün 20 yıl uzatılmasına ve atık geri dönüşümünün AB standartlarına uygun olarak artırılmasına yardımcı olacaktır.  Döngüsel ekonomiye dayanan bu yeni yaklaşım, atığın çevre ve insanlar üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirgemeyi amaçlıyor.

EBRD Sürdürülebilir Altyapı Grubu Direktörü Nandita Parshad, Türkiye’ye ziyareti sırasında, “Biz EBRD olarak daha iyi hizmetler sunmanın etkili bir aracı olan kamu özel işbirliklerini güçlü bir şekilde destekliyoruz. Suez Groupe ile bu ortaklığımız vesilesiyle, özel şirketlerce gerçekleştirilen etkili atık yönetiminin insanlara ve çevreye nasıl fayda sağlayabileceğini göstermeyi amaçlıyoruz” dedi.