27 Ocak 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine Neandria Antik Kenti

Neandria Antik Kenti adını Helen dilinden almıştır ve genç adamın yurdu anlamına gelmektedir. Çanakkale’nin tarihi kalıntıları arasında olan Neandria Antik Kenti’nin ne zaman kurulduğu hakkında pek bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat burada M.Ö. VII. Yüzyılla tarihlendirilen mezarlar bulunmuştur ve bu mezarlar kentin hangi dönemde kurulduğu hakkında fikir vermektedir. Antik ketten ilk arkeolojik kazı 1867 yılında yapılmış olup ardından 1899 yılında bir Alman arkeolog tarafından kazı çalışmaları devam etmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

Neandria Ören Yeri’nin çevresindeki surlar 3 kilometre uzunluğundadır ve surlar volkanik liparit taşlarla örülmüştür. Bunun yanı sıra kentin günümüze ulaşan 11 burcu bulunmaktadır. Çanakkale-Ezine ilçesine çok yakın olan Neandria Antik Kenti’ne, ilçe merkezinin 20 kilometre uzaklığında olan Kayacık Köyü Çığrı Dağı üzerinde bulunmaktadır.

Neandria, Çığrı Köyü ile Yavaşlar Köyü yakınlarında denizden beş yüz metre yüksekteki Çığrı Dağı’nın zirvesindedir. Neandria’nın günümüze kadar oldukça sağlam kalmış devasa surları çok etkileyicidir. Şehir halkının, M.Ö. 310 yılında yeni inşa edilen Aleksandria Troas’a göç ettirilmesiyle kentte yaşam sona ermiştir.