19 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

VETERİNER HEKİMİN GÖZÜYLE VET. HEK. RABİA ÇEVİK ; ” KEDİ VE KÖPEKLERDE MİKROÇİP UYGULAMASI ZORUNLU HALE GELDİ”

Resmi gazetede yayımlanan yönetmelikle kedi ve köpek sahiplerine besledikleri hayvanlar için pasaport ve mikroçip uygulaması zorunluluğu getirildi.Yönetmelikte 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle köpeklere, 1 Ocak 2022 tarihi itibariyle de kedilere 1 yıl içinde uygulamanınzorunlu hale geldiği mikroçipin uygulanmadığı takdirde hayvan sahiplerine de hukuki yaptırımları mevcut.

Peki nedir bu mikroçip?

Mikroçip, yaklaşık pirinç tanesi büyüklüğünde olan bir elektronik tanımlama yöntemidir.Evcil hayvanların boyun arkasındaki iki kürek kemiği arasıderi altına implant edilmek suretiyle kullanılabilmektedir. Her çipin kendine özel 16 haneli benzersiz bir numarası bulunur. Bu numaralar aynı insanlardaki T.C. kimlik numarası gibidir. Mikroçipnumarası, hayvan ve sahibi hakkındaki ayrıntılarla birlikte bir mikroçip veri tabanı kaydına kaydedilir. Bu veri tabanında evcil hayvan sahiplerinin iletişim bilgileri, hayvana yapılan uygulamalar, aşılar, operasyon gibi bilgiler yer alır. Evcil hayvanların kaybolduğu durumlarda; veteriner klinikleri, hayvan barınakları ve yerel belediyeler, hayvanlarda bulunan mikroçipi taradıklarında sahip bilgilerine ulaşabilirler. Böylece sahiplerine haber verilip yuvasına geri dönmesi sağlanabilir.

Mikroçipin sağladığı diğer bir yarar ise sahiplenilen hayvanların bilinçsiz bir şekilde sokağa salınmasının önüne geçmektir. Biliyoruz ki günümüzde birçok kişi heves için hayvan sahiplenip hevesleri geçince hayvanlarını sokaklara salıyorlar. Bu durum sokak hayvanları sayısının kontrolsüz artışına sebep oluyor. Ezine’de de sokak hayvanlarının fazlaca olmasının başlıca sebebinin bu olduğunu söylemek hiçte yanlış olmaz. Mikroçip uygulaması ilebu durumun bir nebze önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Ayrıca uygulama zorunluluğunun hukuki yaptırımlarının olduğunu belirtmiştik. Örneğin evinizin bahçesinde baktığınız bir can dostunuz var ancak sürekli havlaması vs. sebeplerle komşularınız şikayette bulunuyor. Şikayet doğrultusunda gelen yetkililer ilk olarak hayvanınızın kaydını soracak ve kaydın bulunmadığı takdirde para cezalarından hayvana el konmaya kadar üzücü yaptırımlar uygulayabileceklerdir. Köpeklerde 2021 in sonuna kadar, kedilerde 2022 nin sonuna kadar uygulama yapılması zorunludur.

Mikroçip uygulaması ile kedi ve köpek hırsızlığının önüne de geçilebileceğini belirterek bu haftaki yazımızı sonlandıralım.

Sağlıklı günler dilerim.