2 Ağustos 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

MERAKLISINA…

Ezine Tapu Tahrir Defteri

Osmanlı Arşivi, bilindiği gibi dünya arşivleri içerisinde her açıdan seçkin bir yeri olan ve Osmanlıdan kalan mirasımız durumundaki en kıymetli tarih ve kültür hazinelerimizden bir tanesidir. 

Osmanlı Arşivi sadece Türkiye için değil, günümüzdeki 40’tan fazla ülkenin de tarihi için büyük ehemmiyet arz eden bir arşivdir. Tarihi olayların sağlıklı bir şekilde aydın‐ latılabilmesi açısından arşivler, ana kaynak hüviyetindedirler. Arşiv belgelerinin bu önemine binaen ecdadımızın, adına “Hazine‐i Evrak” diyerek önemine işaretle bize bıraktığı bu miras, onlarca devletin geçmişinin izlerini günümüze taşımakta, onların tarihlerini aydınlatmaktadır.

Günümüz dünyasında halen tarihi, sosyolojik, ekonomik, politik, jeopolitik, dini ve kültürel alanlarda canlılığını sürdüren Osmanlı Arşivi, muhteva kıymetinin yanında kemiyet olarak da büyük bir hacme sahiptir. Bu devasa arşiv hazinesi bünyesinde bir yandan tasnif çalışmaları sürerken, bir yandan da teknolojik gelişmelerle birlikte erişim kolaylıkları üzerinde de çalışılmaktadır.

Öyle ki günümüzde Topkapı Sarayı Müze Arşivi, Kıbrıs Milli Arşivi, Makedonya Arşivi gibi arşivlere ait malzemelerin dijital ortamda arşivimize getirilerek araştırmaya açılması, bu erişim kolaylığının hangi noktalara geldiğini göstermektedir.

https://www.devletarsivleri.gov.tr/varliklar/dosyalar/eskisiteden/yayinlar/osmanli-arsivi-yayinlar/osmanli_ arsivi_rehberi_2017.pdf

 

T.C.COA girilip Ezine-Geyikli  araştırıldığın da bir çok belgeye ulaşmak mümkündür.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu gün size arşiv belgelerin de Tapu Tahrir Defteri Defterleri ile ilgili, haddimi aşmadan, sizleri sıkmadan birkaç söz edeyim.

Tapu Tahrir Defteri; 

Osmanlı devletinde fethedilen yerlerde uygulanacak idari teşkilat ve sistem çerçevesinde, tayin olunan heyetler marifetiyle nüfus, arazi ve emlakin tespit ve kaydedilmesi işlemine tahrir bu bilgilerin kaydedildiği deftere de tapu tahrir defteri denirdi. Bu kayıtlar düzenli olarak  tutulur ve bir bölgenin fethedilmesi ardından hemen ilk tahrir yapılırdı. Vergi gelirlerinde ki artış – azalışlar yada yeni bir padişahın tahta çıkması gibi sebeplerle de ortalama 15 – 30 yılda  bir yenilenirdi. Arazi tahrir sistemi Osmanlılardan önce İslam, Türk-İslam ve Moğol  devletlerinde de uygulanmaktaydı. Ortadoğu devlet yapısında gelenekselleşen bu sistemi Araplar Mısır ve İspanya’da,  Selçuklular İran’da, İlhanlılar İran ve Hindistan’da daha önce  uygulamışlardı.

Biga Sancağı Haritası. Çanakkale’nin Biga, Lapseki, Ezine, Bayramiç ve Ayvacık kazalarını gösterir haritadır. Yeni kurulan kaza ve nahiyelerle köylerin birbirlerine uzaklıkları gösterilmiş. a.g.y.tt, EHT (Ölçek 1/400000 29/Z /1341 (Hicrî)

Hüdavengidar sancağı tahriri COA.A.(DVNSMHM.d. Hicri 15-06-976..513 Sayfa

Biga, Balya, Çan, Ezine Pazarı ve Lapseki kazalarının nüfus, hasılat ve evkafını ve kanunlarını havi mufassal tahrir defteri. COA.TT.D.59.

Biga sancağı, Ezine (-i Kazdağı) kazası Müslim nüfus defteri COA.NFS.d..1226

ANADOLU CANİBİ: Hüdavendigar Livası: (Mihaliç ve Sincan, Mudanya, Aydıncık (Edincik)), Karesi Livası: (Edremid, Kemer-i Edremid, Ayazmend ve Çandarlı nahiyesi, Armudabad (Emrudabad), Ayvalık), İzmir Livası: (İzmir, Urla, Karaburun, Çeşme, Seferihisar-ı Çeşme, Kuşadası, Balat), Saruhan Livası: (Güzelhisar-ı Menemen, Foça-i Cedid, Foça-i Atik), Menteşe Livası: (Bodrum, Tarahya, Milas, Megri), Kocaili Livası: (Yoros (Beykoz), Gebze, Kartal, Karamürsel, Yalakabad, İzmid, Karasu, Kandıra ve Gençli, Şile), Teke Livası: (Antalya, Kalkan, İğdir ve Kardiç, Finike), İçil Livası: (Anamur, Gülnar, Silifke), Alaiye Livası, Trabzon Livası: (Rize, Of, Sürmene, Trabzon, Akçaabad ve Polathane, Giresun), Canik Livası: (İskele-i Fatsa, Terme, Bafra, Samsun), Kaza-i Gümüşhane-i Tirebolu, Ordu Livası: (Bayramlı), Biga Livası: (Kala-i Sultaniye, Lapseki, Kumkale, Dimetoka (Güvercinlik), Ayvacık, Ezine-i Kazdağı) , Sinob Sancağı: (İstefan (Sahil), Sinob ve Nevahi, Ayandon, Ginolu (Abana), Gerze, Saray), Kastamonu Sancağı: (İnebolu), Bolu Sancağı: (Akçaşehir, Üskübü, Benderekli), Viranşehir Sancağı: (Bartın), Kıbrıs ceziresi: Lefkoşa, Dağ, Değirmenlik, Omorfo, Tuzla, Lefke, Limonson (Limosol), Piskopi, Gilan, Evdim, Girne, Baf, Mesarya, Magosa, Karpas, Hırsofi, Kokla, Erdek ve tevabi-i nahiyeler: (Erdek nahiyesi, Marmara nahiyesi, Paşalimanı nahiyesi, İmralı nahiyesi, Bandırma nahiyesi, Kapıdağı nahiyesi, Kemer kazası), Rodos ceziresi: Rodos ceziresi, Meis ceziresi, Limni: (Limni ceziresi, Bozbaba ceziresi, Bozcaada ceziresi, İmroz ceziresi, Semadirek ceziresi, ), Midilli ceziresi: Midilli, Molova, Kalonya, Yunda ceziresi, Taşöz ceziresi, İstanköy ceziresi, Sakız ceziresi, RUMELİ CANİBİ, Gelibolu Sancağı: (Gelibolu, Şarköy, İnöz, Keşan, Evreşe, Ferecik, İpsala, Malkara/Tekfurdağı, Megri, İnecik), Drama livası: Yenice-i Karasu, Gümülcüne, Selanik livası: Selanik ve nevahi, Pravişte, Kavala, Tırhala livası: Velestin, Armiye ve Kukoş, Platimana ve Katrin, Vize livası: Midye, Ereğli defteri. a.g.y.tt   COA.NFS.d.. 3870.H-29-12-1260

 

Ezine kazası (a.g.t.t.) COA. ML.VRD.TMT.d.16087.Hicri-29-12-1261

 

Odunlukta Kebap Yemek

Antepli Tahir Usta

Yıllarını vermiş kebaba. Ezine ve bölgede kebap denin-ce akla gelen birkaç kişiden biri de Tahir Usta’dır. Odunluğa uğrayıp, kebap adresi soranların uğrak yeridir.

İşte bu konuklardan biri de ;Antepli Tahir Usta’da bugünkü misafirimiz Survivor Şampiyonu Avatar Atakan’dı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İşte bu konuklardan biri de Antepli Tahir Usta sorumlu müdürü Tuba Buğda ve Survivor Şampiyonu Avatar Atakan   Odunluk’ta bulunan  Antepli Tahir Usta da

Sizden Gelenler

eski  iskelede

 

eski iskelede

beyaz bir masa

dört sandalye

mavi bir gökyüzü

ve durgun bir deniz

 

eski iskelede

akşamdan kalma

beyaz bir masa

bulutsuzluğuna verin göğün

siz daha çok maviydiniz

 

eski iskelede

en kederlisinden

dört mavi sandalye

üçüne hiç oturulmamış

 

eski iskelede

sonsuzluğunu

ve derinliğini damıtıyor

yalnızlık mavisinden

yazdan kalma bir sabah

dostlarım nerdesiniz

 

Yusuf Çağlar

2019

Teşekkürler.

 

Ezine’de Nerede  Ne zaman  Ne Yenir

 

En lezzetli kokoreç nerede yenir?

En taze balık kimden alınır nerede yenir?

En güzel köfte nerede yenir?

En güzel çorba nerede içilir?

En güzel tavuk nerede yenir?

En güzel kuru fasulye nerede yenir?

Yakında bu köşede

 

 

 

Copyright © All rights reserved. | Newsever by AF themes.