30 Eylül 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

VETERİNER HEKİM RABİA BAŞARAN ÇEVİK “KISIRLAŞTIRMA EN BÜYÜK ÖNCELİĞİMİZ OLMALI!”

Öncelikle merhabalar ben Veteriner Hekim Rabia BAŞARAN ÇEVİK.  Bugün itibariyle gerek köpek ve kedilerin gerekse çiftlik hayvanlarının sağlığı üzerine güncel yaklaşım içerikleri ile sizlerle buluşmak için EZİNETÜRK GAZETESİ’nde haftalık olarak köşe yazısı yayınlayacağız. İlk olarak da Ezine’nin sokak hayvanlarını ele almakla başlamak istedim.

Ezine sokaklarında sahipsiz 1000’den fazla köpek ve bir o kadar da kedi bulunmakta ve bu hayvanlar kısırlaştırılmadıkları sürece kontrolsüz bir şekilde üremeye devam edecekler. Kısırlaştırmayı sadece sokaktaki hayvanlar için değil sahipli hayvanlar içinde tavsiye ediyorum. Çünkü sağlık açısından birçok faydasının yanı sıra şuan hali hazırda sahip arayan birçok cinsten kedi ve köpekler bulunurken sahibi olduğumuz dostlarımızı yavrulatıp o yavrulara da sahip aramak soruna ortak olmaktan başka bir şey değildir

Kedi ve köpekler ırka göre değişmekle birlikte ilk kızgınlıklarını ortalama 7 aylık süreçte gösterirler ve bu süreçte çiftleştikleri takdirde gebe kalma olasılıkları yüksektir. Bir hayvanın bir seferde ortalama 6 yavru doğurduğu varsayılırsa 6 sene sonunda toplam hayvan nüfusunun 54.000 civarı olacağı birçok çalışmada kanıtlanmıştır. Bu sebeple kontrolsüz üremenin önüne ancak kısırlaştırma ile geçilebilir. Kısırlaştırma denilince akla sadece dişiler gelmemelidir, erkeklerin de kısırlaştırılması bir o kadar önemlidir. Kısırlaştırmanın tek bir yolu vardır oda; dişilerde yumurtalık ve rahimin, erkeklerde ise testislerin alınması operasyonudur.  Kısırlaştırmanın başka herhangi bir aşısı veya ilacı bulunmamaktadır.Kızgınlık baskılayıcı ilaç olarak yapılan uygulamalar sadece bir dönemlik sakinlik sağlayacaktır bunun yanı sıra rahim iltihabı, meme tümörü, prostat kanseri gibi hastalıkları tetikleyerek hayvan sağlığını ciddi tehlikeye atmaktadır. Bu tür ilaçların bir kez dahi uygulanmasını asla önermiyorum.

Kimi hayvan sahipleri ve hayvan severler bir kez olsun annelik babalık duygusu yaşasınlar gibi düşüncelere sahip olabiliyorlar ancak bu canlılar insanlar gibi değildirler. Üremeyi sadece nesillerinin devamı içgüdüsüyle gerçekleştirirler. Birçok çalışma vücudun bu hormonlarla tanışmasından önce yapılan operasyonlarla – bu süreç ortalama 7 aylık yaşlarına denk gelmekte- onların daha uzun ve sağlıklı bir ömür geçirdiğini kanıtlamaktadır.

Gelelim kısırlaştırmanın sağladığı yararlara. En önemlisi azalmış hayvan nüfusu ve buna bağlı artmış olan yaşam süresi ve refahıdır. Dişilerde meme tümörü, rahim iltihabı ve kanseri risklerinin azaltılmasının yanı sıra evde beslenen kedilerin bu süreçte evden kaçıp başına gelebilecek tehlikelerin önüne geçilmiş olur. Erkeklerde yararları ise prostat ve testis kanserlerinin önüne geçilmesinin yanı sıra sürü ve bekçi köpeklerinde kızgın dişi köpek için bölgeyi terk etme davranışının ortadan kaldırılmasıdır. Sürü ve bekçilik demişken yanlış bilinen durumlardan biriside kısırlaştırılmış hayvan koruyuculuğunu kaybeder düşüncesinden de bahsetmeden geçmeyelim. Kısırlaştırma hayvanın hormonal durumundan kaynaklanan agresifliğinide ortadan kaldırır. Koruyuculuk içgüdüsünde herhangi bir azalmaya sebep olmaz ve ayrıca bölgeye bağlılığını arttırır. Tüm bunların yanı sıra köpeklerde çiftleşme ve koklama ile bulaşan kanamalı ve karnabahar benzeri oluşumlarla karakterize veneral tümörün önüne geçilir.

 

Sokaklardaki hayvan sayısının fazlalığı çoğu kez onların yaralanması ve ölümü ile sonuç bulan trafik kazalarına sebep olmaktadır. Erkek hayvanlar kızgın dişi varlığında birbirlerini yaralama, öldürme davranışları da sergilerler. Hatta bazı bölgelerde hayvanlar egemenlik kurmakta ve vatandaşlara zor durumlar yaşatmaktadırlar. Bu durumdan özellikle Ezine çocuk ve kadınları mağdur olmaktadır. Kısırlaştırma ile artan hayvan sayısının önüne geçilmekle birlikte insanlara ve birbirlerine karşı olan saldırganlığın da önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.

Peki bu hayvanlar nasıl kısırlaştırılacak? Sahipli hayvanlar götürülmüş oldukları veteriner kliniklerinde; sokak hayvanları ise belediyelerin anlaşmalı olduğu veteriner kliniklerinde veya barınaklarda veteriner hekimler tarafından yapılan operasyonlarla kısırlaştırılır.

About Post Author