27 Eylül 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine Müftüsü Mustafa Arda, ” GÖNÜL DÜNYAMIZDAN” isimli ilk köşe yazısı ile siz değerli EZİNETÜRK okuyucusu ile buluştu.

“Kurban Bayramı Namazı Ezine’de ; 06:46 ‘da kılınacak”

“Kıymetli Ezineliler, Güzel Dinimizin bize hediye ettiği iki dini bayramımızdan birisi olan Kurban Bayramını idrak ediyoruz.

Ramazan Bayramımızda Bayram Namazını kılamamıştık ama hamdolsun bu defa sağlık kurallarına uyarak camilerimizde veya açık alanlarda bu güzel günde Bayram Namazı’mızı kılabileceğiz. İmkanı olmayan fakir insanların da et yeme imkanına kavuşması,zenginlerin başta olmak üzere ihtiyaç sahiplerine paylaşımlarda bulunması ve insanların birbirleriyle irtibatı yönüyle bayramlarımızın milli birlik ve beraberliğimiz açısından çok büyük bir önemi ve katkısı vardır. Mekke-i Mükerreme’de Müslümanların hacı olup kurban vazifesini yaptıkları özel anda dünya Müslümanları bu mutluluğa tüm dünyada ortak olmaktadırlar. Kıymetli Ezineliler, et insanlığın en temel ,en önemli besin kaynaklarından birisidir ve dünyanın her yerinde her gün milyonlarca hayvan kesilmektedir. Kainatı yoktan var eden ve yarattığı her şeyi insanlığın hizmetine sunan Yüce Rabbimiz hayvanları da bizim için var etmiş ve bizim istifademize sunmuştur.Kimi hayvanın sesinden, kimi hayvanın güzelliğinden, kimi hayvanın etinden,sütünden,derisinden yararlanılması hayatın doğal akışında var olan bir durumdur.Her ne kadar canlının kesilmesi hoş olmasa da, acıma duygumuzla zor anlar yaşasak da yeryüzünde her gün milyonlarca kez yaşanan bir hadisedir ve genelde et nimeti çoğunlukla sadece zenginlerin istifade edebildiği bir besin kaynağıdır. Yüce Dinimiz İslam bu nimetten fakirlerin de istifade edebilmesini arzulamış ve zengin olanlara yılda bir defa kurban kesmeyi bir görev olarak yüklemiştir.Kesilen kurbanın da muhtaçlara dağıtılmasını emretmiş ve böylece bir kaynaşma zemini oluşturmuştur.Allah Rasulü (SAV) Efendimiz de her yıl iki koç kurban etmiş birisini kendi hanesi adına diğerini de ümmetinden kurban kesemeyenler adına kestiğini beyan etmiştir.

Bizler de 31 Temmuz 2020 Cuma sabahı Dinimizin bir gereği olarak Hz Peygamber Efendimizin de yaptığı gibi gönül hoşluğuyla Allah rızası için kurban kesip muhtaç kardeşlerimizle paylaşacak ve aramızda bir sevgi, kardeşlik bağı oluşturacağız. Bu yıl Kurbanlarımızı keserken ve Bayram Namazlarımızı ifa ederken salgın hastalık riski dolayısıyla yetkililerin tavsiyelerine uymalı ve gerekli tedbirleri almalıyız.Kendimizi korumak görevimiz olduğu kadar diğer insanlara da zarar vermeme sorumluluğumuz olduğu hatırımızdan çıkarılmamalıdır. 

Kıymetli Ezineliler, Kurban Bayramı Namazı Ezine’de 06:46 da kılınacaktır.

Merkez Camimizde namaz sonrasında bahçede ilçe protokolümüz sağlık tedbirleri dolayısıyla halkımızla gönül selamıyla bayramlaşacaklardır.

Yüce Allah Kurban Bayramımızı Mübarek eylesin.Sağlık ve afiyetle geçecek güzel günler yaşamayı millet olarak hepimize lutfeylesin. Değerli Ezine halkımıza selam ve dua ederim.